Ilustracija / - ĐORđE CMILJANIć/VLADA CRNE GORE
17/02/2025 u 12:50 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Krivične prijave zbog sumnje da su oštetili državu za 160.000,00 eura

Službenici Sektora za borbu protiv kriminala, Odsjeka za borbu protiv korupcije, ekonomskog kriminala i sprovođenja finansijskih istraga su podnijeli tri krivične prijave protiv dva pravna i šest fizičkih lica,osumnjičenih da su za 160.000,00 eura oštetili državni budžet.

- Službenici Sektora za borbu protiv kriminala, Odsjeka za borbu protiv korupcije, ekonomskog kriminala i sprovođenja finansijskih istraga su podnijeli tri krivične prijave nadležnim državnim tužilaštvima, protiv dva pravna i šest fizičkih lica, čijim nezakonitim radnjama u cilju sticanja protivpravne imovinske koristi je pričinjena materijalna šteta u ukupnom iznosu od preko 160.000,00 eura, a na direktnu štetu Budžeta države Crne Gore - navode u saopštenju iz Uprave policije.

Dodaju da je Osnovnom državnom tužilaštvu u Herceg Novom, u okviru projekta kodnog naziva “LOCKDOWN” u saradnji sa službenicima Poreske uprave, Odsjeka za elektronsku fiskalizaciju, podnesena je krivična prijava protiv pravnog lica C.C. doo Herceg Novi i izvršnog direktora S.G. (54), kao i D.Đ. (39), izvršnog direktora u pravnom licu Đ. doo Golubovci - Podgorica, zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivična djela utaje poreza i doprinosa.

- U postupku do podnošenja krivične prijave utvrđeno je da je prvoprijavljeni S.G.  krivično djelo počinio na način, što je postupajući u ime i za račun prijavljenog pravnog lica C.C. doo u svojstvu osnivača i izvršnog direktora, u cilju sticanja protivpravne imovinske koristi za sebe i prijavljeno pravno lice, kontinuirano tokom 2021, 2022. i 2023.godine u finansijsko poslovnoj dokumentaciji prijavljenog pravnog lica, uz pomoć prijavljenog D.Đ., suprotno odredbama Zakona o računovodstvu prikazao 40 fiktivnih faktura i kao takve iskazivao u poreskim prijavama, prikazavši tako da se radi o stvarnom prometu roba i usluga u namjeri da prikrije činjenice i podatke koje su od uticaja na utvrđivanje poreskih obaveza i na taj način suprotno Zakona o porezu na dodatu vrijednost iskoristio ulazni PDV iskazan na računima kao odbitni, a potom za ostatak ukupne vrijednosti nabavljene robe i pruženih usluga uvećao i troškove i tako umanjio obavezu prijavljenog pravnog lica po osnovu plaćanja godišnjeg poreza na dobit suprotno Zakonu o porezu na dobit pravnih lica ostvario pravo na odbitak pretporeza, za robu i usluge koje mu stvarno nijesu isporučene, niti izvršene, čime je po osnovu ulaznog PDV-a koji mu nije pripadao u iznosu od 49.546,19  eura i poreza na dobit pravnih lica u iznosu od 22.906,22  eura ostvario protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 72.452,41 eura, a na direktnu štetu budžeta države Crne Gore - pojašnjavaju iz UP i dodaju:

"Drugu krivičnu prijavu službenici Odsjeka za borbu protiv korupcije, ekonomskog kriminala i sprovođenja finansijskih istraga u saradnji sa Urbanističko građevinskim inspektorima Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine su podnijeli Osnovnom državnom tužilaštvu u Ulcinju, protiv R.K. (60), zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršila krivično djelo građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje u produženom trajanju".

- U postupku do podnošenja krivične prijave utvrdjeno je da je prijavljena R.K. krivično djelo počinila na način što je u novembru mjesecu 2024.godine na četiri katastarske parcele u mjestu zvanom Donji Štoj, opština Ulcinj, započela izgradnju četiri građevinska objekta od čvrstih materijala identičnih dimenzija bez prethodno podnijete prijave i dokumentacije za građenje, čime je Budžetu opštine Ulcinj pričinila štetu u iznosu od oko 80.000,00 eura - ističu iz UP.

Treća krivična prijava, takođe u saradnji sa Urbanističko građevinskim inspektorima Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine podnesena je Osnovnom državnom tužilštvu u Baru protiv pravnog lica K. doo Bar, osnivača D.K. (44), E.K. (31), kao i izvršnog direktora D.P. (38). zbog postojanja osnovane sumnje da su u saizvršilaštvu izvršili krivično djelo Građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje u produženom trajanju.

- U postupku do podnošenja krivične prijave utvrdjeno je da su krivično djelo počinili na način što su postupajući u ime i za račun prijavljenog pravnog lica “K.” doo i to D.P. i E.K. u svojstvu osnivača, a prijavljeni D.P. u svojstvu izvršnog direktora u oktobru mjesecu 2024. godine u mjestu Topolica, opština Bar, suprotno revidovanom glavnom projektu započeli izgradnju dijela stambeno-poslovnog objekta od čvrstih materijala, čime su Budžetu opštine Bar pričinili materijalnu štetu od oko 10.000,00 eura - ističu iz UP i naglašavaju:

"Službenici Sektora za borbu protiv kriminala nastavljaju sa intenzivnim aktivnostima na identifikovanju i krivičnom procesuiranju svih fizičkih i pravnih lica koja prilikom obavljanja privredne djelatnosti, vrše razna krivična djela, a istovremeno  nastavljaju koordinisane zajedničke planske aktivnosti sa urbanističko građevinskim inspektorima na suzbijanju bespravne gradnje objekata na cijeloj teritoriji Crne Gore, kojom se pored devastiranja prostora nanosi i enormna materijalna šteta  Budžetu Crne Gore i njenim građanima".

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
29. mart 2025 00:44