Vaso Ulić
14/04/2025 u 17:57 h
Vojka DamjanovićVojka Damjanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Okrivljeni za šverc dvije i po tone kokaina Ulića smatrali prvom ligom, ali negiraju da im je komandovao

Šezdesetpetogodišnji kanadski državljanin Vaso Ulić, koji je posljednju deceniju nastanjen u Podgorici, a protiv koga je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo optužnicu zbog sumnje da je sa navodnim vođama "kavačkog klana" Radojem Zvicerom i Slobodanom Kašćelanom organizovao kriminalnu grupu za šverc skoro dvije i po tone kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Australiju, na saslušanju pred specijalnom tužiteljkom nije priznao izvršenje krivičnih djela.

Iako je negirao učešće u švercu kokaina Ulić je, sudeći po onom što piše u optužnici SDT-a, uživao veliki ugled i povjerenje među pripadnicima kriminalne organizacije koju je, navodno, formirao, što se jasno može zaključiti iz presretnutih razgovora koji su putem međunarodne pravne pomoći dostavljeni našim istražnim organima. U jednoj od tih poruka, dvojica pripadnika grupe opisuju Ulića kao "čovjeka starog kova" i oslovljavaju ga nadimkom Sova.

– Ova Sova je prva liga, brate, baš ljudina. Rekao sam ti, brate, to nam je trojanski konj i hiperinteligentan – dio je prepiske između optuženih.

image

Radoje Zvicer

foto: Europol /EUMOSTWANTED.EU

Osim Ulića, koji je sa odbjeglim Radojem Zvicerom označen kao organizator, tužilaštvo je kao pripadnike kriminalne grupe označilo i Vasovovog sin Nikolu Ulića, Slobodana Kašćelana, Ivana Delića, Miletu Božovića, Petra Miranovića, Viktora Drešaja, Vukana Čokovića Matića, Veselina Pavličića, Mila Božovića, Damira Mandića, Vjekoslava Lambulića i Radovana Pantovića. Svi optuženi koji su dostupni crnogorskim pravosudnim organima negirali su pripadništvo kriminalnoj grupi i izvršenje krivičnih djela.

Kašćelan je kazao da nije koristio skaj aplikaciju i da nikada učestvovao u kupovini i prenošenju kokaina, te da od ostalih okrivljenh duži niz godina poznaje Radoja Zvicera i Radomira Dobrišu, dok ostale okrivljene ne poznaje ili ih je upoznao za vrijeme boravka u zatvoru, gdje se nalazi poslednje četiri godine.

Skaj potvrđen i drugim dokazima

Specijalno tužilaštvo je u postupku istrage uputilo veći broj zamolnica za pružanje međunarodne pravne pomoći nadležnom pravosudnom organu Republike Francuske radi dostavljanja materijala koji se odnosio na skaj komunikaciju u vezi sa krijumčarenjem kokaina iz Ekvadora.

– Dokumentacija je dostavljena i iz nje se zaključuje da su okrivljeni međusobno komunicirali i da su preko kriptovane aplikacije planirali i vršili krivična djela, dok je identifikacija okrivljenih izvršena upravo preko fotografija, glasovnih i pisanih poruka, te službenih podataka MUP-a i UP, tako da se ne može dovesti u pitanje njihova autentičnost – piše u optužnom aktu.

Okrivljeni Marinko Prelević u odbrani je kazao da ne poznaje većinu lica koja su obuhvaćena istragom, da je sa Ulićem porodični prijatelj. Negirao je da je koristio kriptovanu aplikaciju ANOM i nik nejm na toj aplikaciji. Dobriša takođe nije priznao izvršenje krivičnog djela. On je kazao da mu je Vaso Ulić kum, a da Dragana Pavličevića poznaje iz Kotora. I on tvrdi da nikada nije koristio skaj aplikaciju.

U međuvremenu je raspisana potjernica za Vukom Vulevićem, Radulom Božovićem, Ivanom Delićem i Leonom Drešajem, koji se sumnjiče za članstvo u kriminalnoj grupi Vasa Ulića, Slobodana Kašćelana i odbjeglog Radoja Zvicera.

Odbrana traži da se postupak obustavi

Na ročištu za kontrolu optužnog akta, branioci su pet sati obrazlagali zbog čega smatraju da sud treba da odbaci optužnicu i tako obustavi postupak, a najveći dio njihovih izlaganja odnosio se na, prema njihovom mišljenju, nezakonitu skaj komunikaciju koju je specijalna tužiteljka priložila kao dokaz.

– Ovo je svojevrsna zloupotreba procesnih ovlašćenja Specijalnog državnog tužilaštva. Cilj je da se ovi ljudi što više opterete i da ne gledaju svjetlo dana – kazao je tom prilikom jedan od advokata odbrane i dodao da tužilaštvo "reciklira" skaj materijal proizvodeći nove postupke i produžavajući pritvor osumnjičenima.

U optužnici koju zastupa specijalna tužiteljka Sanja Jovićević, a u koju je "Dan" imao uvid, između ostalog se navodi da su okrivljeni prekookeanskim brodovima u više navrata slali nelegalne tovare, uključujući 1.570 kilograma u oktobru 2020. godine, što je spriječeno od strane organa otkrivanja Kolumbije. Ista organizacija je pokušala da švercuje i 900 kilograma u junu 2021. godine, ali je i taj tovar zaplijenjen u vodama Australije.

Odložena kontrola optužnice protiv Ulića, Božovića, Mandića i grupe za šverc 2,5 tona kokaina

– SDT i SPO su u ovoj operaciji mjesecima radili sa Agencijom Evropske unije za sprovođenje zakona - Europolom, Federalnim istražnim biroom – FBI, Upravom za suzbijanje narkotika Sjedinjenih Američkih Država – DEA i Australijskom federalnom policijom – AFP. SPO su pomagali i službenici Odsjeka za borbu protiv droge – piše u optužnom aktu.

Kontrola optužnice u predmetu kodnog naziva "General" održana je 28. marta ove godine u Višem sudu u POdgorici, koji još nije odlučio o njenoj sudbini.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
26. april 2025 10:05