Tužioci su tražili da se Miloš i Vesna Medenica kazne na po dvadeset godina zatvora i da im se izreknu novčane kazne u iznosu od po 100.000 eura čime bi se, tvrde oni, poslala poruka crnogorskom društvu, ali i Evropskoj uniji da se bavljenje kriminalom ne isplati. Na ovu konstataciju tužioca Vukasa Radonjića Medenica je dobacila: To, to!
Predlog za Nikolu Raičevića bio je 17 godina i 10 mjeseci i produženje pritvora. Radonjić je za tog okrivljenog predložio i novčanu kaznu od 50.000 eura.
- Optuženom Miloradu Medenici treba odrediti jedinstvenu kaznu od pet godina i 10 mjeseci 5.000 eura - predlog je tužioca Radonjića.
Tužilac je za policajca Darka Lalevića predložio kaznu zatvora od četiri godine, a za Marjana Bevenju i Steva Karanikića jedinstvene kazne od po sedam godina i 10 mjeseci.
Po sedam godina i 10 mjeseci zatvora predložio je za carinike Ivanu Kovačević i Gorana Jovanovića.
Za Vojina Perunovića tužilac traži tri godine i 10 mjeseci, kao i sporednu novčanu kaznu od 5.000 eura, a za Jovana Mikovića, šest godina i 10 mjeseci zatvora i novčanu od 10.000 eura.
Za Luku Bakoča i Radomira Raičevića, koji su optuženi da su dio kriminalne grupe Miloša Medenice, predložena je zatvorska kazna od tri, odnosno dvije godine.
- Za optužene Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića predlažem kućni pritvor od šest mjeseci zbog krivičnog djela navođenje na protivzakoniti uticaj - naveo je tužilac.
Specijalni tužilac Jovan Vukotić započeo je izlaganje oko 14 časova, fokusirajući se na ključne navode optužnice i dokaze izvedene tokom postupka. Vukotić se izjašnjavao na vrlo obimnu dokumentaciju počevši od identifikacije vlasnika pinova u kriptovanoj komunikaciji, a potom obrazlagao da su okrivljeni izvršili krivična djela stavljena im na teret potencirajući određene dokaze koji idu u tom pravcu. U odnosu na okrivljeniu Vesnu Medenicu Vukotić je kazao da njeno postupanje nije bila,,slabost" jedne crnogorske majke, već je svjesno postala dio kriminalne organizacije koju je njen sin, tvrdi tužilac stvorio.
- A trebala je biti štit crnogorskog pravosuđa, kazao je Vukotić i dodao da je bivšoj predsjednici Vrhovnog suda dobro bila poznat sistem funkcionisanja "usluga za uslugu".
-To je bio model ponašanja Vesne Medenice - dodao je tužilac.
U dijelu šverca cigareta iz Slobodne zone Luke Bar, tužilaštvo je ocijenilo da su navodi odbrane većeg broja okrivljenih – među kojima su carinici, špediteri i logističari – u potpunosti obesnaženi SKY ECC komunikacijama i ostalim materijalnim dokazima. Prema tim porukama, više osumnjičenih međusobno je komuniciralo o krijumčarenju i manipulaciji carinskom dokumentacijom, uključujući izradu lažnih papira i dogovore o isporukama.
Okrivljeni Milutinović opisao je kako su falsifikovana dokumenta korišćena prilikom izlaska robe iz Luke Bar, te naveo da su ih pripremali iskusni špediteri. Tužilaštvo tvrdi da su odbrane pojedinih carinika, koji su negirali da su primijetili nepravilnosti – nelogične, s obzirom na to da se pečati na lažnim dokumentima jasno razlikuju od originalnih, a oni su, kao dugogodišnji službenici, bili obavezni da ih prepoznaju.
SKY komunikacije, prema kojima se govori o davanju novca carinicima kako bi omogućili prolazak kamiona sa krijumčarenim cigaretama, dodatno potvrđuju njihovu umiješanost. Tužilaštvo takođe ističe da su osumnjičeni znali da razlikuju pun i prazan kontejner, što potvrđuje da su svjesno omogućavali prelazak robe preko carinskih kontrola.
Dokazi pokazuju da je riječ o dobro organizovanom i koordinisanom sistemu, u kojem su carinici, špediteri i drugi akteri zajednički radili na krijumčarenju cigareta, koristeći lažnu dokumentaciju i zloupotrebljavajući službene položaje.
Nakon gotovo tri sata izlaganja, u 16:30 tužilac Vukotić je napravio je pauzu, a završne riječi nastavljene su i prema procjenama advokata trajaće do kasno u noć.
Prema najavama tužilaštva, dio završnog izlaganja večeras će iznositi i specijalni tužilac Vukas Radonjić.
Nakon tužilaštva, završne riječi iznijeće i odbrane optuženih, kao i sami optuženi, a advokati procjenjuju da bi se ročište moglo nastaviti već sjutra.
