Rad za moj grad / - FOTO: "RAD ZA MOJ GRAD – DR BORISLAV MIšO ĐURIšIć"
03/04/2025 u 10:13 h
Boris KneževićBoris Knežević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Nikšićka lista „Rad za moj grad“ traži od Vlade da mjesnim zajednicama ostanu prihodi od rudnih bogatstava

U ime građana Nikšića, grupa birača "Rad za moj grad", svakog dana objelodani jedan od zahtjeva, koje upućuje Vladi Crne Gore.

Juče je, javnosti predstavljen zahtjev  za pravilnom  raspodjelom prihoda EPCG, kao  i vraćanje CEDIS-a i CGES-a u Nikšić. Danas je javnosti objelodanjen zahtjev da prihodni od rudnih bogatstava ostaju  mjesnim zajednicama

U saopštenju liste "Rad za moj grad", između ostalog se ističe da je Nikšić, grad bogat rudnim i prirodnim bogatstvima. Međutim, kako navode, suočava se s  paradoksalnom situacijom: njegova teritorija obiluje resursima, a građani nemaju gotovo nikakvu  korist od njihove eksploatacije.

-Eksploatacija rudnog blaga, koja bi trebala donijeti lokalni razvoj  i podizanje životnog standarda, danas je gotovo isključivo u rukama centralne administracije, i  kompanija čiji profit odlazi daleko od onih kojima prirodni resursi zapravo pripadaju.  Naš zahtjev da se dio prihoda od rudnih bogatstava i drugih resursa direktno preusmjeri  mjesnim zajednicama nije samo logičan, već i neophodan korak ka pravičnoj raspodjeli resursa.

„Rad za moj grad“: Decentralizacija – obaveza Crne Gore prema građanima i prema EU

Mjesne zajednice, koje najdirektnije trpe posljedice eksploatacije rudnih bogatstava – poput  ekološke štete, devastacije prostora, oštećenja puteva, prašine, buke i drugih negativnih efekata – moraju biti kompenzovane upravo iz prihoda ostvarenih eksploatacijom. Ovaj novac omogućio  bi direktno finansiranje projekata koji su najvažniji građanima – sanaciju infrastrukture, ulaganja  u lokalnu privredu, razvoj poljoprivrede, turizma, ekologije i poboljšanje kvaliteta života  stanovništva. – konsatuju iz liste "Rad za moj grad".

Ono i podsećaju da ovakva praksa nije novost, već je standard u razvijenim evropskim zemljama.

-.U Švajcarskoj,  Njemačkoj i skandinavskim državama, prihod od prirodnih resursa obavezno se vraća direktno u  lokalne zajednice, stvarajući neposredne koristi građanima koji žive na tim teritorijama. Ovo ne  samo da obezbjeđuje pravičnost, već stimuliše lokalno stanovništvo da se aktivnije uključi u  donošenje odluka o svojoj okolini i njenoj budućnosti.  Takođe, jasno želimo istaći da je ovakav zahtjev u potpunom skladu sa Evropskom poveljom o  lokalnoj samoupravi, koju je Crna Gora ratifikovala, i obavezala se na poštovanje standarda  decentralizacije. Evropska komisija u svojim izvještajima redovno ističe da je decentralizacija  finansija ključni element za dalji razvoj demokratije i stvaranje ravnomjerno razvijene države,  gdje se lokalnim zajednicama omogućava direktno korištenje resursa koje posjeduju.  Očekujemo da Vlada Crne Gore prepozna važnost ovog zahtjeva i jasno se opredijeli za hitnu  izmjenu zakonske regulative kojom će se prihod od eksploatacije rudnih i drugih prirodnih  bogatstava direktno preusmjeravati mjesnim zajednicama. Ovakvo zakonsko rješenje je  neophodno kako bi građani konačno osjetili direktne koristi od bogatstava koje daju njihovom  gradu i državi  -  konstatovali su iz liste "Rad za moj grad".


 

 

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
25. april 2025 18:10