
Juče je, javnosti predstavljen zahtjev za pravilnom raspodjelom prihoda EPCG, kao i vraćanje CEDIS-a i CGES-a u Nikšić. Danas je javnosti objelodanjen zahtjev da prihodni od rudnih bogatstava ostaju mjesnim zajednicama
U saopštenju liste "Rad za moj grad", između ostalog se ističe da je Nikšić, grad bogat rudnim i prirodnim bogatstvima. Međutim, kako navode, suočava se s paradoksalnom situacijom: njegova teritorija obiluje resursima, a građani nemaju gotovo nikakvu korist od njihove eksploatacije.
-Eksploatacija rudnog blaga, koja bi trebala donijeti lokalni razvoj i podizanje životnog standarda, danas je gotovo isključivo u rukama centralne administracije, i kompanija čiji profit odlazi daleko od onih kojima prirodni resursi zapravo pripadaju. Naš zahtjev da se dio prihoda od rudnih bogatstava i drugih resursa direktno preusmjeri mjesnim zajednicama nije samo logičan, već i neophodan korak ka pravičnoj raspodjeli resursa.
Mjesne zajednice, koje najdirektnije trpe posljedice eksploatacije rudnih bogatstava – poput ekološke štete, devastacije prostora, oštećenja puteva, prašine, buke i drugih negativnih efekata – moraju biti kompenzovane upravo iz prihoda ostvarenih eksploatacijom. Ovaj novac omogućio bi direktno finansiranje projekata koji su najvažniji građanima – sanaciju infrastrukture, ulaganja u lokalnu privredu, razvoj poljoprivrede, turizma, ekologije i poboljšanje kvaliteta života stanovništva. – konsatuju iz liste "Rad za moj grad".
Ono i podsećaju da ovakva praksa nije novost, već je standard u razvijenim evropskim zemljama.
-.U Švajcarskoj, Njemačkoj i skandinavskim državama, prihod od prirodnih resursa obavezno se vraća direktno u lokalne zajednice, stvarajući neposredne koristi građanima koji žive na tim teritorijama. Ovo ne samo da obezbjeđuje pravičnost, već stimuliše lokalno stanovništvo da se aktivnije uključi u donošenje odluka o svojoj okolini i njenoj budućnosti. Takođe, jasno želimo istaći da je ovakav zahtjev u potpunom skladu sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi, koju je Crna Gora ratifikovala, i obavezala se na poštovanje standarda decentralizacije. Evropska komisija u svojim izvještajima redovno ističe da je decentralizacija finansija ključni element za dalji razvoj demokratije i stvaranje ravnomjerno razvijene države, gdje se lokalnim zajednicama omogućava direktno korištenje resursa koje posjeduju. Očekujemo da Vlada Crne Gore prepozna važnost ovog zahtjeva i jasno se opredijeli za hitnu izmjenu zakonske regulative kojom će se prihod od eksploatacije rudnih i drugih prirodnih bogatstava direktno preusmjeravati mjesnim zajednicama. Ovakvo zakonsko rješenje je neophodno kako bi građani konačno osjetili direktne koristi od bogatstava koje daju njihovom gradu i državi - konstatovali su iz liste "Rad za moj grad".
Коментари (0)
Оставите свој коментар