/ -SHUTTERSTOCK
18/12/2024 u 01:00 h
Anela ŠabotićAnela Šabotić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ovo su znakovi da uzimate previše lijekova protiv bolova

Lijekovi protiv bolova kao što su ibuprofen, paracetamol ili acetilsalicilna kiselina (aspirin) često se koriste za ublažavanje boli, smanjenje upale i smanjenje temperature.

Međutim, treba ih koristiti umjereno, jer prekomjerna ili dugotrajna upotreba ovih lijekova može uzrokovati brojne negativne posljedice po zdravlje.

Mnogi ljudi se oslanjaju na lijekove protiv bolova kao brzo rješenje za svakodnevnu bol, ali nije uvijek prepoznato kada se ove tablete previše koriste.

Bol koji se ponavlja i ne nestaje

Ako često imate potrebu da uzimate lijekove protiv bolova zbog ponavljajućih bolova kao što su glavobolja, bol u leđima ili zglobovima, to može značiti da problem nije privremen ili manji. Ako bol potraje, često se vraća ili se čak pogorša uprkos uzimanju lijekova, to može biti znak da vam je potreban drugačiji pristup upravljanju svojim stanjem. Pretjerano oslanjanje na lijekove protiv bolova može prikriti ozbiljniji uzrok boli koji treba pravilno dijagnostifikovati i liječiti.

Uticaj na želudac i probavni sistem

Jedna od najčešćih nuspojava dugotrajne upotrebe lijekova protiv bolova, posebno nesteroidnih protivupalnih lijekova (NSAID) kao što je ibuprofen, je oštećenje sluznice želuca. To može dovesti do probavnih problema kao što su žgaravica, bol u stomaku, mučnina ili još ozbiljnijih problema kao što su čir ili krvarenje u želucu. Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, obratite se svom ljekaru, jer to mogu biti znaci da su tablete protiv bolova ušle u vaš sistem previše puta.

Zavisnost od lijekova protiv bolova

Rani znakovi zavisnosti od lijekova protiv bolova mogu se prepoznati kada osoba počne koristiti lijek, čak i kada bol nije toliko jak ili nema potrebe za lijekom. Ako osjećate potrebu da uzimate tablete protiv bolova kako biste riješili svakodnevni stres ili napetost, a da zapravo ne iskusite fizički bol, to može biti znak da se razvija navika koja dovodi do zavisnosti.

Zavisnost od lijekova protiv bolova takođe se može manifestovati u činjenici da pokušavate izbjeći prestanak uzimanja, uprkos već zabrinjavajućim simptomima, ili povremeno povećavate dozu kako biste postigli isti učinak.

Povećanje doze za postizanje istog efekta

Ako ustanovite da vam uobičajena doza lijekova protiv bolova više ne pomaže u suzbijanju boli, to može biti znak da razvijate toleranciju na lijek. Kako se vaše tijelo više navikava na lijek, možda ćete morati povećati dozu kako biste postigli isti učinak. Povećanje doze bez konsultacije s ljekarom može dovesti do opasnih nuspojava, kao što su oštećenje jetre, bubrega ili sluznice želuca.

Osjećaj pospanosti, zbunjenosti ili problema s koncentracijom

Dugotrajna upotreba lijekova protiv bolova, posebno u većim dozama, može uticati na vaš nervni sistem. Lijekovi vas mogu učiniti umornim, pospanim ili zbunjenim, što može uticati na vašu sposobnost koncentracije i obavljanja svakodnevnih zadataka. Ako počnete da primjećujete da imate problema s koncentracijom ili da ste često pospani, to može značiti da je vaše tijelo pod uticajem ovih lijekova i da ih prečesto uzimate.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. januar 2025 08:46