
Stavovi prema rodno senzitivnom jeziku su podijeljeni. Iako postoji određena podrška promjenama, većina ispitanika u istraživanju koje smo sproveli u okviru projekta ONA – u borbi protiv stereotipa predrasuda i diskriminacije, izražava skeptičnost prema široj primjeni rodno senzitivnih izraza, uz naglasak da bi razvoj jezika trebalo da ostane prirodan, a ne nametnut.
U anketi je učestvovalo 214 osoba, a uključilo se čak 122 muškarca, 78 žena, dok se 14 učesnika nije izjasnilo o polu.
Kada je riječ o upotrebi rodno senzitivnog jezika, 90 ispitanika odgovorilo je da takav jezik ne prihvata, a 55 podržava, dok 54 učesnika i učesnica istraživanja povremeno koristi takve izraze.
Među 90 osoba koje izričito ne prihvataju rodno senzitivan govor je 64 muškarca, 22 žene i četiri osobe nijesu htjele da se izjasne o polu.
Sa izjednačavanjem prirodnog i gramatičkog roda u jeziku nije saglasno 35 ispitanika, dok sedam njih podržava ovu promjenu. Svi drugi učesnici istraživanja nisu se odredili o ovom pitanju.
Rodno osetljiv jezik je faktor koji u najvećoj mjeri utiče na veću vidljivost žena u javnom životu, a samim tim doprinosi ravnopravnosti polova, kada govorimo o učešću žena u ostalim segmentima društva. Rezultati pokazuju da 31 osoba često čuje rodno senzitivni jezik, 75 povremeno, 58 rijetko, dok 38 ispitanika ne obraća pažnju na to.
Stav dijela ispitanika i ispitanica je da je "važnije obezbijediti jednake prilike za žene u društvu nego mijenjati jezik". Prema nekima, rasprava o jeziku odvlači fokus s tema kao što su ekonomska i pravna prava žena. Rodno senzitivni jezik može biti kontraproduktivan, jer "previše naglašavanja pola u jeziku može stvoriti distancu među polovima umjesto da podstiče ravnopravnost", prokomentarisali su ispitanici.
"Neka imena su odavno ustaljena u jeziku, poput imena nauka i osjećanja u ženskom rodu, a njihovo preispitivanje može otvoriti nepotrebne diskusije o značenju koje im se pripisuje" – jedan je od komentara.
Ima i onih koji smatraju da "rodno senzitivni jezik narušava prirodnu formu jezika", te da "već postoje ustaljeni izrazi za zanimanja u ženskom rodu (doktor – doktorka, profesor – profesorka), dok neki novi termini, poput pilotkinja i kranistkinja, djeluju neprirodno". Dio ispitanika i ispitanica smatra da se rodno senzitivni jezik "forsira vještački, bez stvarne potrebe i bez saglasnosti šire javnosti".
Jezik ne bi trebalo mijenjati prema društvenim trendovima, već da ga treba razvijati u skladu sa lingvističkim pravilima, ocjenjuje dio ispitanika.
Gramatički rod ne bi trebalo da bude primaran u označavanju zanimanja, već bi fokus trebalo da je na stručnosti osobe, smatraju tri osobe.
Neke riječi su rogobatne i teško se izgovaraju – "Izrazi poput "logopedica", "trenerka" ili "vozačica" izazivaju nelagodnost u govoru i otežavaju komunikaciju", smatra učesnik ankete.
Iako nema direktno entuzijastičnih odgovora koji snažno zagovaraju rodno senzitivni jezik, iz pojedinih stavova se može izvući zaključak da postoji prostor za njegovu upotrebu, ali uz pažljivo prilagođavanje jeziku i kulturi.
Ovaj stav naglašava da bi ravnopravnost polova trebalo postići kroz društvene promjene i jednake mogućnosti, dok bi jezičke reforme trebalo sprovoditi pažljivo, vodeći računa o funkcionalnosti i estetskim normama jezika.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar