Министарство унутрашњих послова (МУП) на чијем је челу Сергеј Секуловић, отворило је истрагу око кастоди рачуна црногорског предсједника Мила Ђукановића, сазнаје незванично "Дан" из врха тог ресора. Такође, МУП води и истрагу око афере Пандора папири, а, како нам је саопштено, већ су спроведене детаљне истраге на основу документације коју посједују и послали су је Великој Британији одакле је и потекла цјелокупна истрага и одакле је наложено свакој од држава које су укључене у аферу Пандора папири да покрену засебне истраге. Проблем је, како наводе из МУП-а, што немају довољно документације, с обзиром на то да се већ дио налази у иностранству.
Недавно усвојеном Декларацијом Парламентарног одбора за стабилизациjу и придруживање Европске униjе и Црне Горе (ПОСП) од црногорских надлежних органа се тражило да се детаљно испита афера Пандора папири.
– Апелуjе се на црногорске надлежне институциjе да унаприjеде одговор кривичног правосуђа на корупциjу на високом нивоу и покрену темељне истраге о свим злоупотребама коjе су откривене у Пандора папирима, у складу са извjештаjем Европског парламента од 21. октобра 2021. године – наводи се у Декларациjи.
Из МУП-а нам је саопштено и да надлежност у случају Пандора папири није само на том ресору већ и на главном тужилаштву и Агенцији за спречавање корупције (АСК).
Европски парламент је 21. октобра усвоjио Резолуциjу о Пандора папирима, у коjоj jе критикован и предсjедник Црне Горе Мило Ђукановић, и позвао на покретање темељних истрага. Мрежа истраживачких новинара открила jе у октобру да су Ђукановић и његов син Блажо формирали трастове на офшор дестинациjама.
Аферу Пандора папири чини скоро 12 милиона процурјелих докумената који откривају сакривена богатства, избјегавање пореза и у неким случајевима, прање новца неких од најмоћнијих и најбогатијих људи на свијету.
Више од 600 новинара из 117 земаља мјесецима су проучавали документа пристигла од 14 различитих извора.
Податке је прикупио Међународни конзорцијум истраживачких новинара (ИЦИЈ) из Вашингтона, сарађујући са више од 140 медијских организација у највећој глобалној истрази до сада. У Уједињеном краљевству, Би-Би-Си Панорама и дневник Гардијан предводили су истраживачки процес.
У Црној Гори је Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) која се бори против корупције и организованог криминала истраживала та документа, док је у Србији то чинио тим Мреже за истраживање криминала и корупције (КРИК).
Пандора папире, како се наводи, чини 6,4 милиона докумената, близу три милиона фотографија, више од милион мејлова и близу пола милиона табела. Документа откривају како неки од најбогатијих људи на свијету, међу којима је више од 330 политичара из 90 земаља, користе тајне офшор компаније како би сакрили сопствено богатство.