Нови сазив Скупштине демонстрирао је посвећеност унапређењу дијалога са новинарским удружењима и отвореност за рјешавање проблема, поручио је посланик Демократске народне партије Драган Бојовић.
Како је саопштено из Скупштине, Бојовић је, на регионалној конференцији "Унапређење дијалога између парламента и новинара са Западног Балкана“ у Скопљу, поручио да се медијски сектор у Црној Гори суочава са бројним проблемима.
- Према његовим ријечима, нови сазив Скупштине, на самом почетку мандата, демонстрирао је посвећеност унапређењу дијалога са новинарским удружењима и отвореност за рјешавање проблема- навели су из Скупштине.
Бојовић је казао да су одржани састанци са представницима Удружења новинара и Синдиката медија, гдје је, према његовим ријечима, показана спремност да се заједнички ради на побољшању укупног амбијента за дјеловање медија.
- Скупштина је у последње вријеме препозната као најтранспаретнији парламент на простору Бивше Југославије, према разултатима недавног истраживања - навео је Бојовић.
Он је навео да Скупштина ради на дефинисању механизама који ће ефикасније сузбијати говор мржње, клевете и лажи, као и на нормативној и институционалној заштити извора информација и повјерљивости новинарске тајне.
Бојовић је подсјетио на иницијативу у оквиру садашњег сазива Скупштине да се новинарима додијели статус службеног лица, која је у фази реализације.
Он је навео да чести напади на новинаре и новинарке обавезују на снажније и проактивније дјеловање, како безбједност медијских посленика не би била нарушена.
- Много пута се дешавало да новинари буду привођени, пребијани само зато што су извјештавали са неког протесног скупа, митинга, иако је то њихов посао и не мора бити у корелацији са њиховим личним увјерењима - рекао је Бојовић.
Он је навео да је тема говора мржње у медијима посебно комплексна и изазовна за адекватно нормативно уобличавање.
- Посебно проблематичан је говор мржње и дикриминаторна терминологија која је у експанзији на друштвеним мрежама - рекао је Бојовић.
Он је навео да је посебно важно знати које су границе слободе извјештавања, подсјетивши да је у законодавству Црне Горе клевета декриминализована.
- То се може схватити као подстицај медијским слободама, али је у међувремену значајно повећан број лажи, манипулација, денунцијација разних врста, које су често подстакнуте веома сумњивим мотивима - рекао је Бојовић.
Он је навео да треба размислити у правцу ефикаснијег и ригорознијег прекршајног кажњавања, које би осјетним финансијским санкцијама умањило експанзију оваквих негативних појава у медијској сфери.
- Такође, говор мржње, с друге стране, треба ревносније кривично санкционисати - навео је Бојовић.
Он је навео да се мора се водити континуиран дијалог са медијима како би се боље разумјеле њихове потребе.
- Наша визија је држава у којој медији могу слободно да раде, у безбједном окружењу и на уређеном тржишту, без обзира на њихову уређивачку политику- рекао је Бојовић.
Он је навео да је фокус Скупштине у потпуности усмјерен на реформу медијског законодавства, медијску стратегију и активирање постојећег Фонда за подстицање плурализма и разноврсности медија.
Реформа медијског законодавства посебан акценат ставиће на онлајн медије, унапређење заштите новинарских права, интегритета, као и на дјелотворну и непристрасну саморегулацију.
Како је додао, реформа ће се фокусирати и на транспарентност тржишних услова за све медијске актере, транспарентност власништва над медијима али и јавних субвенција.
Он је поручио да без слободе медија нема слободног ни грађанског друштва.
- Сви заједно морамо да обезбиједимо услове да се новинари осјећају заштићени и охрабрени да слободно раде свој посао, као и да заједнички афирмишемо интегритет и дигнитет новинарске професије - закључио је Бојовић.