vlada cg / foto: saša matić
11/10/2024 u 13:44 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Crna Gora raskida sporazum o izuzeću državljana SAD iz nadležnosti Međunarodnog krivičnog suda

Ministarstvo vanjskih poslova je 27. septembra verbalnom notom obavijestilo SAD da raskida Bilateralni sporazum sa Sjedinjenim Državama o izuzeću državljana SAD iz nadležnosti Međunarodnog krivičnog suda (ICC/MKS).

Pored toga, 1. oktobra, Misija Crne Gore pri EU dostavila je Evropskoj komisiji (EK) kopiju verbalne note, kako je ranije dogovoreno, saopštila je Vlada Crne Gore.

- Crna Gora kao potpisnica Rimskog statuta o uspostavljanju Međunarodnog krivičnog suda (ICC), u potpunosti usklađuje svoju poziciju s Odlukom Savjeta 2011/168/CFSP od 21. marta 2011. godine i Vodećim principima EU u vezi sa sporazumima zemalja potpisnica Rimskog statuta ICC-u i Sjedinjenih Američkih Država u vezi s uslovima za izručivnje lica Sudu, kojim se dopunjuju Zaključci Savjeta o Međunarodnom krivičnom sudu od 30. septembra 2002. godine- navodi se u Informaciji o preduzetim koracima ka zatvaranju Poglavlju 31 - Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika u pregovorima sa EU.

Crna Gora je članica Rimskog statuta Međunarodnog krivičnog suda od 2001. kada je stupio na snagu Zakon o potvrđivanju Rimskog statuta Međunarodnog krivičnog suda („Sl. list SRJ”, broj 5/2001), dodaje se.

- Crna Gora je takođe država potpisnica Sporazuma o privilegijama i imunitetima Međunarodnog krivičnog suda (APIC). Reformom krivičnog zakonodavstva, Crna Gora je uspjela da implementira odredbe Rimskog statuta Međunarodnog krivičnog suda koje se odnose na sankcionisanje zločina genocida, zločina agresije, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina. Bilateralni sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama o izuzeću državljana SAD iz nadležnosti MKS zaključen je razmjenom verbalnih nota između Ministarstva vanjskih poslova i Ambasade SAD u Podgorici, a stupio je na snagu 19. IV 2007. U vezi sa ovim bilateralnim sporazumom o imunitetu, u cilju usaglašavanja sa smjernicama Evropske unije u vezi sa ovim pitanjem, Ministarstvo vanjskih poslova je preduzelo diplomatske aktivnosti u cilju raskida ovog sporazuma na osnovu modela predviđenog bilateralnim sporazumom koji je prihvatljiv za obje strane: ugovor se raskida obavještavanjem druge strane o namjeri raskida putem verbalne note, a raskid stupa na snagu godinu dana nakon navedenog obavještenja- navodi se u dokumentu Vlade.

Podsjećaju da je Poglavlje 31 zasnovana na pravnim aktima, uključujući pravno obavezujuće međunarodne sporazume i političke dokumente.

- Ovo poglavlje se sastoji od političkih deklaracija, aktivnosti i sporazuma. Uključuje dvije glavne oblasti: Evropsku političku saradnju i Zajedničku, vanjsku i bezbjednosnu politiku, kao i Zajedničku bezbjednosnu i odbrambenu politiku u okviru ZVBP. Crna Gora redovno izvještava i vodi politički dijalog s EU, pri čemu je od posebnog značaja njena odlična saradnja sa Evropskom službom za spoljne poslove. Crna Gora izvještava i povremeno koordinira aktivnosti pod okriljem međunarodnih organizacija, posebno u okviru Ujedinjenih nacija, Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju, Savjeta Evrope, NATO-a, uključujući sistem kontrole naoružanja- piše u dokumentu.

Razmjenom verbalne note sa SAD-om, Crna Gora je ispunila završno mjerilo u poglavlju 31.

- Crna Gora je zadržala punu usklađenost sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom i Zajedničkom bezbjednosnom i odbrambenom politikom. Crna Gora je 100 odsto usklađena sa svim izjavama, odlukama i restriktivnim mjerama EU. U Crnoj Gori se adekvatno i blagovremeno sprovode sve restriktivne mjere Evropske unije, uključujući i one usmjerene protiv Ruske Federacije, Bjelorusije i Irana u vezi s agresijom na Ukrajinu. Podrška Crne Gore Ukrajini u odbrani njenog teritorijalnog integriteta prevazilazi puko usklađivanje sa ZVBP EU i obuhvata vojnu, humanitarnu i druge oblike bilateralne pomoći. Štaviše, opšte je poznato da je Crna Gora bila prva zemlja van Evropske unije koja je pružila privremenu zaštitu ukrajinskim državljanima u bijegu od rata koji je podrazumijevao isti obim prava kao i onaj unutar režima EU. Crna Gora omogućava stručnu podršku istočnom triju na njihovom pristupnom putu ka EU- zaključili su u dokumentu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 11:52