/ Srđan Darmanović
26/06/2021 u 17:44 h
Marko VešovićMarko Vešović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Darmanoviću mandat ističe tek za godinu

Mandat aktuelnom članu Venecijanske komisije Srđanu Darmanoviću ističe u junu naredne godine, i tada se stiču uslovi da se pokrene procedura izbora novog predstavnika. Njegov zamjenik u VK je Zoran Pažin

Vlada Crne Gore neće uskoro birati novog predstavnika države u Venecijanskoj komisiji (VK), stručnom tijelu Savjeta Evrope, jer mandat aktuelnom članu Srđanu Darmanoviću ističe u junu naredne godine. To je potvrđeno za "Dan" u Vladi Crne Gore. Kako nam je saopšteno, s obzirom na pravila o delegiranju predstavnika, tek nakon isteka mandata sadašnjem član stiču se uslovi da se pokrene procedura izbora novog predstavnika. Zamjenik Darmanovića u Venecijanskoj komisiji je Zoran Pažin, koji je ranije bio ministar pravde i sudija.

S obzirom na političke promjene u Crnoj Gori, pitanje člana VK je posebno aktuelno. Venecijanska komisija daje mišljenje na brojne važne zakone u Crnoj Gori, a to je nedavno bio slučaj sa predlozima zakona o državnom tužilaštvu i zakonu o posebnom tužilaštvu za organizovani kriminal. Članovi VK trebalo bi da budu eminentni pravni eksperti, u svom radu slobođeni dnevnopolitičkih interesa i promišljanja.

Imajući u vidu najave donošenja novih zakona, Crna Gora će, sve su prilike, poslati Venecijanskoj komisiji predlog zakona o izboru odbornika i poslanika, koji bi trebalo da usaglasi skupštinski Odbor za izborne reforme. Takođe, očekuje se da se u Crnoj Gori definiše i tekst izmjena i dopuna zakona o registrima prebivališta i boravišta, pa nije nemoguće da bi i taj akt trebalo da bude kasnije usaglašen sa ekspertima Venecijanske komisije. Takođe, postoji mogućnost da se Venecijanska komisija oglasi i povodom eventualnih novih predloga izmjena pravosudnih zakona, ako to bude pokrenuto od vlade ili skupštinske većine.

U poslednjih nekoliko godina "venecijanci" su davali stručna mišljenja o predlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti, i predlogu takozvanih "tužilačkih zakona".

Formirani da pomognu u procesu ustavnih reformi

Venecijanska komisija, službeno Evropska komisija za demokratiju putem prava, savjetodavno je tijelo Savjeta Evrope, sačinjeno od nezavisnih stručnjaka iz oblasti ustavnog prava. Nastala je 1990. godine, nakon pada Berlinskog zida, da bi se pomogle ustavne reforme u istočnoj i srednjoj Evropi. Počeli su sa 18 država članica, ali nedugo nakon formiranja sve države članice Savjeta Evrope pridružile su se Venecijanskoj komisiji. Konkretnije, od 2002. godine i neevropske države takođe mogu postati punopravne članice. Prema podacima iz 2021, Venecijanska komisija ima 62 države, od čega su 47 države članice Savjeta Evrope.

Takođe, Evropska unija, Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) i Međunarodno udruženje ustavnog prava učestvuju u plenarnim sjednicama ove komisije.

Mišljenje, kada ga napišu eksperti, zvanično se usvaja na plenarnim sjednicama Venecijanske komisije.

Darmanović, koji je bio dekan na podgoričkom Fakultetu političkih nauka, imenovan je na jesen 2006. godine za člana Venecijanske komisije kao predstavnik Crne Gore u tom stručnom tijelu Savjeta Evrope. To je odlučila tadašnja vlada Crne Gore. Dok je trajala državna zajednica Srbije i Crne Gore Darmanović je bio zamjenik člana Venecijanske komisije, u čijim sjednicama je ravnopravno učestvovao, ali nije imao pravo učešća u donošenju odluka. Odlukom Komiteta ministara Savjeta Evrope nakon referenduma o državno-pravnom statusu, Crna Gora je dobila pravo da učestvuje na sjednicama svih tijela Savjeta Evrope, s pravom glasa.

Prema podacima crnogorskog univerziteta, Darmanović je prvo izabran u Venecijansku komisiju 2005. godine i na toj funkciji je, uz neke prekide, i danas.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
08. april 2025 06:07