
Evropski parlament je ohrabrio Crnu Goru da uz neprekidnu i ambicioznu posvećenost, kakvu je do sada pokazala, nastavi sa naporima za zatvaranje pregovaračih poglavlja tokom 2025. i 2026. godine. Dodatno, članovi Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Crne Gore velikom većinom su prihvatili amandman poslanika Evropskog parlamenta Matijaša Nemeca i Teisa Reutena u kojem se apostrofira da Crna Gora treba da pristupi EU u narednih par godina, tokom trenutnog mandata Evropskog parlamenta.
POSP je dokument uputio Savjetu za stabilizaciju i pridruživanje, kao i institucijama Evropske unije i Crne Gore.
Na jučerašnjoj sjednici POSP-a poslanici su razgovarali o bezbjednosti i saradnji na Mediteranu i o održivom turizmu kao ekonomskom pokretaču. Sastanku su predsjedavali Tomas Vajs, u ime delegacije Evropskog parlamenta, i Dejan Đurović, u ime delegacije Skupštine Crne Gore.
Uz ocjenu da je Crna Gora mala, ali istorijski veoma značajna zemlja, te da je veoma važno da svi budemo dobro povezani u regionu koji je vjekovima pripadao Mletačkoj republici, potpredsjednik odbora EP za Crnu Goru Karlo Ćićoli istakao je da su sve zemlje u jadransko-jonskom regionu u osjetljivoj geopolitičkoj situaciji, naglasivši da je prioritet Vlade Italije da se centar gravitacije Evrope prebaci sa sjevera ka Mediteranu, "što bi bilo dobro i za robu i za stanovništvo".
– Plava privreda, turizam i ekologija glavni su stubovi Crne Gore. Kada je riječ o crnogorskoj privredi, turizam je značajan segment, i ja sam lično učestvovao u izgradnji Strategije EU o slobodnim lukama, i mi moramo imati luke u tom dijelu, i obezbijediti finansijske resurse kako bi se ostvario rast Crne Gore u tom pogledu – rekao je Ćićoli.
Govoreći o održivom turizmu, poslanica Evropskog parlamenta Cvetelina Penkova ukazala je na neophodnost sticanja uslova da turizam ostvari održiv ekonomski rast. Kopredsjedavajući POSP-a Dejan Đurović kazao je da je cilj Crne Gore da napravi održivu turističku destinaciju koja će imati ponudu 365 dana u godini. Saglasan da turizam u Crnoj Gori generiše visoke prihode, poslanik SD Boris Mugoša ukazao je i na potrebu da se prilikom valorizacije turističkog potencijala očuva životna sredina. Osvrnuo se i na aktuelne vladine ideje i najave investiranja na području Velike plaže, skrenuvši pažnju da se u tom smislu ugovor sa jednom državom u određenim segmentima uzdiže iznad našeg zakonodavstva. Podsjetio je i na protivljenje lokalne zajednice jednom takvom naumu.
– To je veliki problem. Imamo niz spornih odredbi, a imamo i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Crne Gore, gdje se navodi da ne smije da bude diskriminacije prema kompanijama u zemlji i onima iz EU. Moramo biti veoma oprezni. Ja jesam za investiranje, ali ne i za devastiranje. Treba nam balans između privlačenja investicija i dugoročne održivosti – rekao je Mugoša.
Na suštinu dvodnevnog zasjedanja ukazala je Gordana Đurović, profesorica Ekonomskog fakulteta i Fakulteta političkih nauka i nekadašnja ministarka za evropske integracije.
– Glavna poruka 23. sastanka POSP-a jeste podrška europarlamentaraca da Crna Gora do 2028. godine postane članica Evropske unije – kazala je Đurović za "Dan".
U tom smislu kako smatra, demonstrirano je jednoglasje i optimizam, što je negdje i u duhu ovakvih formata sastanaka.
– Sastankom je, generalno, preovladavala jedna pomiriteljska nota, mogao se čuti miran ton, što je opšta poruka ovoga sastanka. I jedna i druga strana su u sastanku uzele aktivno učešće i pokazale manje-više jednoglasje, posebno crnogorska strana, što nije bio slučaj na prethodnom sastanku u Podgorici – rekla je Đurović.
Dodaje da je na sastanku ukazano na dosta izazova sa kojima se Crna Gora suočava, te da je na putu ka EU neophodno jedinstvo. Ukazala je i na skretanje pažnje na vladavinu prava i pitanje transparentnosti, naročito kada je riječ o izboru članova određenih institucija, kao što je izbor članova u Savjet Agencije za audio-vizuelne medijske usluge.
Коментари (0)
Оставите свој коментар