Gordana Đurović / - YOUTUBE/PRINTSCREEN
04/04/2025 u 07:53 h
Aleksandar LutovacAleksandar Lutovac
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Đurović: POSP širom otvorio vrata Crnoj Gori za ulazak u Evropsku uniju

Parlamentarni odbor Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) drugoga dana 23. sastanka, održanog u Strazburu, usvojio je zajedničku deklaraciju sa preporukama u 19 tačaka kojima je pozdravljen značajan napredak Crne Gore u procesu pristupanja Evropskoj uniji u 2024. godini, uključujući privremeno zatvaranje tri pregovaračka poglavlja na kraju godine.

Evropski parlament je ohrabrio Crnu Goru da uz neprekidnu i ambicioznu posvećenost, kakvu je do sada pokazala, nastavi sa naporima za zatvaranje pregovaračih poglavlja tokom 2025. i 2026. godine. Dodatno, članovi Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Crne Gore velikom većinom su prihvatili amandman poslanika Evropskog parlamenta Matijaša Nemeca i Teisa Reutena u kojem se apostrofira da Crna Gora treba da pristupi EU u narednih par godina, tokom trenutnog mandata Evropskog parlamenta.

POSP je dokument uputio Savjetu za stabilizaciju i pridruživanje, kao i institucijama Evropske unije i Crne Gore.

Na jučerašnjoj sjednici POSP-a poslanici su razgovarali o bezbjednosti i saradnji na Mediteranu i o održivom turizmu kao ekonomskom pokretaču. Sastanku su predsjedavali Tomas Vajs, u ime delegacije Evropskog parlamenta, i Dejan Đurović, u ime delegacije Skupštine Crne Gore.

Poslanici EP jednoglasni - Crna Gora da pristupi EU tokom trenutnog saziva Evropskog parlamenta

Uz ocjenu da je Crna Gora mala, ali istorijski veoma značajna zemlja, te da je veoma važno da svi budemo dobro povezani u regionu koji je vjekovima pripadao Mletačkoj republici, potpredsjednik odbora EP za Crnu Goru Karlo Ćićoli istakao je da su sve zemlje u jadransko-jonskom regionu u osjetljivoj geopolitičkoj situaciji, naglasivši da je prioritet Vlade Italije da se centar gravitacije Evrope prebaci sa sjevera ka Mediteranu, "što bi bilo dobro i za robu i za stanovništvo".

– Plava privreda, turizam i ekologija glavni su stubovi Crne Gore. Kada je riječ o crnogorskoj privredi, turizam je značajan segment, i ja sam lično učestvovao u izgradnji Strategije EU o slobodnim lukama, i mi moramo imati luke u tom dijelu, i obezbijediti finansijske resurse kako bi se ostvario rast Crne Gore u tom pogledu – rekao je Ćićoli.

Govoreći o održivom turizmu, poslanica Evropskog parlamenta Cvetelina Penkova ukazala je na neophodnost sticanja uslova da turizam ostvari održiv ekonomski rast. Kopredsjedavajući POSP-a Dejan Đurović kazao je da je cilj Crne Gore da napravi održivu turističku destinaciju koja će imati ponudu 365 dana u godini. Saglasan da turizam u Crnoj Gori generiše visoke prihode, poslanik SD Boris Mugoša ukazao je i na potrebu da se prilikom valorizacije turističkog potencijala očuva životna sredina. Osvrnuo se i na aktuelne vladine ideje i najave investiranja na području Velike plaže, skrenuvši pažnju da se u tom smislu ugovor sa jednom državom u određenim segmentima uzdiže iznad našeg zakonodavstva. Podsjetio je i na protivljenje lokalne zajednice jednom takvom naumu.

– To je veliki problem. Imamo niz spornih odredbi, a imamo i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Crne Gore, gd‌je se navodi da ne smije da bude diskriminacije prema kompanijama u zemlji i onima iz EU. Moramo biti veoma oprezni. Ja jesam za investiranje, ali ne i za devastiranje. Treba nam balans između privlačenja investicija i dugoročne održivosti – rekao je Mugoša.

Na suštinu dvodnevnog zasjedanja ukazala je Gordana Đurović, profesorica Ekonomskog fakulteta i Fakulteta političkih nauka i nekadašnja ministarka za evropske integracije.

– Glavna poruka 23. sastanka POSP-a jeste podrška europarlamentaraca da Crna Gora do 2028. godine postane članica Evropske unije – kazala je Đurović za "Dan".

U tom smislu kako smatra, demonstrirano je jednoglasje i optimizam, što je negdje i u duhu ovakvih formata sastanaka.

– Sastankom je, generalno, preovladavala jedna pomiriteljska nota, mogao se čuti miran ton, što je opšta poruka ovoga sastanka. I jedna i druga strana su u sastanku uzele aktivno učešće i pokazale manje-više jednoglasje, posebno crnogorska strana, što nije bio slučaj na prethodnom sastanku u Podgorici – rekla je Đurović.

Dodaje da je na sastanku ukazano na dosta izazova sa kojima se Crna Gora suočava, te da je na putu ka EU neophodno jedinstvo. Ukazala je i na skretanje pažnje na vladavinu prava i pitanje transparentnosti, naročito kada je riječ o izboru članova određenih institucija, kao što je izbor članova u Savjet Agencije za audio-vizuelne medijske usluge.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
04. april 2025 07:53