Увјерени смо да је Меморандум веома квалитетан документ и да би било добро да га прихвате и потпишу све партије. Сматрамо да се ради о документу који је у дубоком интересу свих грађана и грађанки ове државе. Ни прије ни приликом потписивања овог споразума није било приче о мањинској влади. Они који су изоштрили око да у свему виде лоше, видјеће и у том документу неку позадину, навео је у изјави за "Дан" представник Албанске коалиције "Једногласно" Фатмир Ђека.
Лидери Грађанског покрета УРА, Социјалистичке народне партије (СНП), ЦИВИС-а и мањинских партија потписали су прошле сриједе Меморандум о сарадњи, у којем наводе да је "Меморандум значајан за грађанску и европску Црну Гору, и да ће допринијети смањивању подјела у земљи".
У том документу пише да Меморандум о сарадњи закључују "полазећи од чињенице да се Црна Гора налази у политичкој, институционалној и здравственој кризи, да је напредак друштва паралисан због изражених националних, етничких, вјерских, политичких и социо-економских подјела".
Ђека истиче да, иако нијесу разговарали о мањинској влади, та опција је за њега прихватљива.
– Ми смо једина странка која је од септембра прошле године предлагала да се направи мањинска влада у којој би, како смо предлагали тада, била и Демократска Црна Гора. Нијесу нас послушали, и сада смо ту гдје јесмо – подвукао је Ђека.
Из Демократске партије социјалиста (ДПС) недавно је најављено да би опозиција на засједању Скупштине које је заказано 3. јануара могла поново покренути иницијативу за изгласавање неповјерења Влади. Ђека је казао да је неколико путева да се изађе из ове неподношљиве пат-позиције.
– Најкоректније рјешење су избори, али, колико видим, њих нико искрено не жели. Пут је и нека прелазна, концентрациона или техничка влада, која би припремила изборе, а то би могла учинити и мањинска влада.
У сваком случају, Црној Гори требају мир, стабилност, развој, а сви треба да се посвете европским интеграцијама. Нема више ни времена ни простора ни ресурса за наставак ове рашомонијаде – закључио је Ђека.