
Nijedna zemlja ne može potpuno da se integriše u EU, a da zanemari prava polovine svog stanovništva, poručila je ministarska evropskih poslova Maida Gorčević na panelu “Žensko liderstvo i izazovni globalni trendovi” na kome je učestvovala kao članica delegacije Crne Gore na 69. zasjedanju Komisije UN-a o statusu žena (CSW69).
Gorčević je govorila o ulozi liderki i njihovih mreža u prevazilaženju institucionalnih prepreka i u uobličavanju nove generacije evropskih politika.
- U svijetu punom kriza i neizvjesnosti, rodna ravnopravnost ne smije biti dovedena u pitanje. Demokratsko nazadovanje i podrivanje principa ravnopravnosti predstavljaju ozbiljnu prijetnju održivom razvoju i žene vidim kao predvodnice u otporu ovim praksama - upozorila je Gorčević.
Ona je naglasila da je, kako bi se spriječilo nazadovanje i osigurala institucionalizacija rodne ravnopravnosti, neophodno usvojiti jasne i obavezujuće politike, uz jačanje mehanizama odgovornosti.
- Moramo biti glasne i odlučne u suprotstavljanju retrogradnim trendovima i sve učestalijim pokušajima da se ospore teško stečena prava žena - kazala je.
Ministarka je ocijenila da su politike koje odgovaraju na rodna pitanja strateška nužnost za jačanje demokratskih institucija, poboljšanje socijalne kohezije i postizanje održivog ekonomskog rasta, i navela da Crna Gora mora nastaviti usklađivanje svog nacionalnog zakonodavstva u ovoj oblasti sa standardima EU.
Takođe, Gorčević je dodala da institucionalni mehanizmi nijesu dovoljni bez žena na liderskim pozicijama.
- Moramo preuzeti odgovornost, kao što su to činile naše pretkinje, koje su nam omogućile da danas slobodno govorimo, radimo i biramo svoju budućnost - naglasila je Gorčević.
Kao članica Ženske liderske mreže, Gorčević je istakla njihov angažman u prethodnom periodu. Mreža, uz ekspertsku podršku UNDP-a, aktivno radi na sveobuhvatnoj primjeni rodne perspektive u nacionalnim politikama. U proteklih 12 mjeseci, zajednički su unaprijeđene 23 strategije i zakona ključna za EU integracije, pokrivajući širok spektar oblasti – od poljoprivrede, socijalne zaštite i borbe protiv nasilja nad ženama, do upravljanja, digitalizacije, medija i ženskog učešća u STEM oblastima.
- Vlada Crne Gore i Mreža žena liderki, uz podršku UNDP-a Crna Gora, osiguraće da rodna ravnopravnost bude integrisana u sve nivoe upravljanja. Ja lično i Mreža žena liderki smo posvećeni osiguravanju da rodna ravnopravnost ostane prioritet koji se ne može pregovarati. Znamo – kada žene vode, demokratija se jača, ekonomije cvjetaju, a društva napreduju - kazala je Gorčević.
Ona je istakla je da će s približavanjem danu pristupanja EU, Crna Gora će biti dodatno posvećena tome da bude primjer i da pozicionira našu zemlju kao regionalni centar znanja za rodnu ravnopravnost unutar EU.
- Zapadni Balkan može napredovati samo kroz kolektivni napor, i zajedno možemo osigurati da rodna ravnopravnost ostane temelj našeg demokratskog i razvojnog napretka - zaključila je.
Panel su, u sjedištu Ujedinjenih nacija organizovali Vlada Crne Gore, UNDP i Ženska liderska mreža. Nakon uvodnih govora ministra za ljudska i manjinska prava Fatmira Đeke i asistentkinje generalnog sekretara UN-a Ivane Živković, učešće u panelu su, pored ministarke Gorčević uzeli i brojni regionalno i svjetski prepoznati zagovornici ljudskih prava i rodnih politika.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar