
Ervin Ibrahimović ( BS) pitao je tokom Premijerskog sata ministra ekologije, prostomog planiranja i urbanizma Ratka Mitrovića da li je bilo i u kojoj mjeri negativnog prekograničnog uticaja na vazđuh i životnu sredinu zbog vojne vježbe „Munjeviti udar“ vojske Srbije, koja je nedavno izvedena na području Peštera, pograničnoj zoni sa Crnom Gorom i šta je Vlada preduzela po pitanju zaštite životne sredine Crne Gore od tog uticaja?
On je dodao da je ta vježba izazvala određenu uznemirenost građana mjesnih zajednica u blizini tog pograničkog djela. Istakao je da je vrlo mali broj građana zabrinut zbog bezbjednosti i pohvalio što je Crna Gora postala punopravna članica NATO alijanse. Dodao je da je u toj vježbi korišćen veliki broj vojnika, transportera, dronova... na predjelu koji je vrlo atraktivan za turizam je pitanje za drugu državu.
-U kontekstu postavljenog pitanja, važno je napomenuti da su se Crna Gora i Republika Srbija, kao države kandidatkinje za članstvo u Evropskoj uniji obavezale brojnim međunarodnim sporazumima u obiasti zaštite životne sredine i u veoma velikoj mjeri uskladlle svoje zakonodavstvo iz ove obiasti sa strogim evropskim standardima. Navedeni međunarodni sporazumi ne primjenjuju se na aktivnosti iz domena odbrane i nacionalne bezbjednosti. Takođe, evropske direktive o procjeni uticaja na životnu sredinu i strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu koje su prenesene kroz nacionaine zakone Crne Gore i Republike Srbije ne primjenjuju se na aktivnosti namjenjene odbrani-navodi se u dogovoru ministra Mitorvića.
Dodaje da to konkretno znači da u skiadu sa važećim međunarodnim i nacionainim propisima Republika Srbija nije bila u obavezi da zvaničnim putem obavijesti Crnu Goru o mogućim uticajima na životnu sredinu sprovedene vojne vježbe,
-Sa druge strane, nadležni organi Crne Gore dužni su da reaguju ukoliko postoji šteta ili neposredna opasnost od štete u životnoj sredini u skladu sa Zakonom o odgovornosti za štetu u životnoj sredini Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma tokom juna 2021. godine nije dobilo nijedno upozorenje o eventualno povećanim koncentracijama zagađujućih materija od nadležnih institucija za praćenje prekograničnog prenosa zagađenja vazduha (Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju) i praćenje kvaliteta vazduha u Crnoj Gori (Agencije za životnu sredinu) koje su ovi organi dužni da bez odlaganja dostave Ministarstvu, u skladu sa zakonom-navodi između ostalog ministar.