Црна Гора је добар примјер земље које можемо да назовемо мафијашком државом, казао је оснивач Пројекта за извјештавање о организованом криминалу и корупцији (ОЦЦРП) Дру Саливен.
Он је за портал ГИЈН казао да је Црна Гора, уз Косово, мафијашка држава.
– Црна Гора је добар примјер. То је мала земља – ту живи само 600.000 људи – и њоме је управљао неко коме је први посао у животу био посао премијера. Преко брата је имао блиске везе са организованим криминалом, па су почели са илегалном трговином дуваном, а држава је заправо учествовала у таквој трговини. С временом смо открили механизме које је он поставио да то унаприједи. Тадашњи премијер је приватизовао банку својој породици и почео да улива велике количине државног новца у њу, а уз то је створио правила да други људи, ако су хтјели да склопе посао, морају да раде преко ове банке. Затим је почео позајмљивати новац из банке себи, својим пријатељима и организованом криминалу. Када није успио, спасао је банку новцем пореских обвезника – изјавио је Саливен у интервјуу који је с њим водио један од представника ГИЈН-а Дејв Каплан.
Подсјетимо, ОЦЦРП објавио је 2012. године велико истраживање о Првој банци Црне Горе и улози Мила Ђукановића, као и његовог брата Аца, у приватизацији те банке и њеном пословању.
Он је рекао да Косовом данас управља мафија. Казао је, такође, да у Србији криминалне групе финансирају странку на власти.
– Током Хладног рата, већина ових земаља извезла је своје групе организованог криминала. Зато су сви ти Срби били у Шведској и на другим мјестима, у основи ради зараде. Држава Румунија трговала је дрогом ради зараде у страној валути. То је био популаран приступ. И то је окружење у коме је Путин одрастао, док је био у ФСБ. Закључили су: "Морамо то учинити за добробит државе." Али, створен је став да државе могу коегзистирати са злочиначким организацијама, јер је то у њиховом интересу. И то се наставило даље – казао је Саливен.
Говорећи о новинарским истрагама, он је рекао да су све велике приче о корупцији и организованом криминалу сада у ствари прекограничне.
– Зато је више него икад од пресудне важности имати тим са много различите стручности. То умрежавање нам служи како бисмо међусобно искористили вјештине – нагласио је Саливен.