Milatović / MEDIA BIRO
10/06/2024 u 13:55 h
Mili PrelevićMili Prelević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Kad DPS predlaže, nazadno je, a isti Spajićev predlog je napredan

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović donio je ukaze o proglašenju 10 zakona koje je u petak usvojila Skupština Crne Gore, a dva je vratio, i to Zakon o nacionalnom javnom emiteru – Javnom medijskom servisu Crne Gore i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudovima.

– Donio sam ukaze o proglašenju 10 zakona koji su u prethodnim danima usvojeni od strane Skupštine Crne Gore. Kao što sam ranije najavio, iz razloga poznatih javnosti, vratio sam na ponovno odlučivanje Skupštini Zakon o nacionalnom javnom emiteru – Javnom medijskom servisu Crne Gore, kojim se smanjuje kriterijum za izbor direktora RTCG sa važećih 10 na pet godina radnog iskustva. Smatram da se usvojenim rješenjem zanemaruje značaj javnog servisa i dovodi u pitanje njegova uređivačka nezavisnost, posebno cijeneći stavove stručne javnosti o predmetnom pitanju. Takođe, mišljenja sam da usvojene izmjene predstavljaju korak unazad u odnosu na važeće rješenje, te da su u suprotnosti sa uporednom praksom i konceptom jačanja upravljačke odgovornosti i profesionalizma – saopštio je Milatović.

Milatović vratio dva "IBAR zakona"

On je na ponovno odlučivanje Skupštini vratio i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudovima.

– Naime, usvojenim zakonom predviđa se da predsjednik i članovi Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika kojima prestaje mandat usljed isteka vremena na koje su birani nastavljaju da vrše dužnost do izbora novih članova, a najduže do dvije godine. Ukazao sam da je navedeno rješenje upitno u kontekstu usaglašenosti sa Amandmanom VIII stav 7 Ustava Crne Gore, kojim je utvrđeno da mandat Sudskog savjeta traje četiri godine. Primjenom usvojenog rješenja, članstvo u Sudskom savjetu za ugledne pravnike, de fakto, moglo bi se produžiti do šest godina, što je duže od granice propisane Ustavom – ukazao je Milatović.

Čestitke na ostvarenim rezultatima

Predsjednik države je istakao da je članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji u proteklih godinu dana mandata bilo jedan od najvažnijih stubova njegovog djelovanja, a ideju o učlanjenju u EU 2028. godine promovisao je u zemlji i inostranstvu "uprkos brojnim skepsama".

– Stoga se nadam da će u vremenu ispred nas politiku štrikova zamijeniti nastojanje svih institucionalnih aktera u Crnoj Gori da rade na suštinskom napretku našeg društva, zasnovanom na punoj vladavini prava i poštovanju Ustava i zakona. U konačnom, važno je konstatovati da je, bez obzira na kvalitativno upitan zakonodavni proces koji je pratio usvajanje ovih zakona, odrađen značajan posao u cilju ispunjavanja privremenih mjerila i dobijanja pozitivnog IBAR-a – naglasio je Milatović.

Predsjednik Crne Gore je svim državnim službenicima i drugim akterima u prethodnim vladama i sadašnjoj vladi, kao i u prethodnim sazivima i sadašnjem sazivu Skupštine Crne Gore, koji su dali doprinos okončanju ove važne etape našeg EU puta čestitao na ostvarenom rezultatu.

Kada je Zakon o Sudskom savjetu i sudovima u pitanju, ovo nije prvi put da su predložene njegove izmjene. Samo što su sada akteri zamijenili uloge u tom procesu, pa su oni koji su ranije bili protiv takvih rješenja sada bili za njih

On smatra da se članovi Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika na ovaj način stavljaju u drugačiji pravni položaj u odnosu na ostale članove Savjeta.

– Dodatno, ukazao sam da se u dijelu cjelishodnosti ovakvim rješenjem unaprijed relativizuje obaveza nadležnih institucija da, u skladu sa ustavnim obavezama, pravovremeno preduzimaju aktivnosti u cilju popune upražnjenih mjesta u Sudskom savjetu – dodao je Milatović.

Kada je Zakon o Sudskom savjetu i sudovima u pitanju, ovo nije prvi put da su predložene njegove izmjene. Samo što su sada akteri zamijenili uloge u tom procesu, pa su oni koji su ranije bili protiv takvih rješenja sada bili za njih.

Koprivica 2018: Ovo je nazadno rješenje

Sadašnji potpredsjednik Vlade, a prije šest godina poslanik opozicione Demokratske Crne Gore Momo Koprivica, oštro je kritikovao Pažinov predlog zakona o Sudskom savjetu i sudovima.

– Predlog DPS-a da se vrhovni državni tužilac i članovi Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika biraju prostom većinom u Skupštini Crne Gore predstavlja nazadno rješenje, kojim se direktno gazi princip nezavisnosti sudske vlasti. Ovakvim zalaganjima DPS želi da potpuno zadrži kontrolu nad radom državnih tužilaca i time obezbijedi zaštitu svojih intersa – rekao je tada Koprivica.

Naime, prije tačno šest godina, na predlog ministra pravde Zorana Pažina, vlada Duška Markovića je izglasala predlog zakona koji je, baš kao i ovaj IBAR zakon, sadržao rješenje da predsjednik i članovi Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika kojima prestaje mandat usljed isteka vremena na koje su birani nastavljaju da vrše dužnost do izbora novih članova, a najduže do dvije godine.

I Pažin je tada smatrao, kao što sada smatraju Milojko Spajić i Andrej Milović, da se radi o deblokirajućem mehanizmu. On možda to i jeste, ali nije u skladu sa Ustavom. Reakcija tadašnje opozicije a sadašnje vlasti bila je vrlo žestoka.

I Pažinov predlog je odobrila Venecijanska komisija, a opozicija je napustila skupštinsku salu i nije ni glasala za njega.

Gorčević: IBAR nije ugrožen

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević kazala je da nepotpisivanje zakona od strane predsjednika Jakova Milatovića ne može ugroziti IBAR.

– Eventualno nepotpisivanje zakona ne ugrožava IBAR. Moram podsjetiti da je potpisivanje zakona formalno-ceremonijalnog karaktera, tako da ukoliko se ne potpišu narednih dana, potpisaće se već nakon drugog seta glasanja. Ono što mogu jeste da izrazim žal što nemamo konsenzus na nivou tri predsjednika kada su EU integracije u pitanju – rekla je Gorčević.

Ona je u Dnevniku TVCG kazala da nas očekuje dio koji se tiče diplomatije.

– Ministarstvo vanjskih poslova je prethodnih mjeseci imalo ključnu ulogu prilikom komunikacije sa našim evropskim partnerima, a u danima pred nama ta komunikacija će biti ubrzanija, ali i teža – istakla je Gorčević.

Dodala je da će Ministarstvo vanjskih poslova biti zaduženo da svih 27 članica glasa za dobijanje IBAR-a na Međuvladinoj konferenciji.

Vladina rješenja opozicija je kritikovala, navodeći da se ruši Ustav koji propisuje mandat članova Sudskog savjeta na četiri godine.

Tadašnja poslanica SDP-a Draginja Vuksanović Stanković kazala je da ne može biti govora o nuždi koja zakon mijenja, već o sili koja zakon mijenja.

– Ovo je klasičan primjer kako zakon, koji je niži pravni akt od ustava, derogira Ustav. Kao doktorand pravnih nauka i profesorica na Univerzitetu, neću glasati za ovaj zakon jer bih time poništila sve svoje diplome – kazala je ona tom prilikom.

Tadašnji poslanik DF-a Predrag Bulatović ocijenio je da je ovo težak dan za Crnu Goru.

– Ovim izmjenama udara se u temelje i bezbjednost Crne Gore – rekao je Bulatović, ocjenjujući da VK zastupa političke interese geopolitičkih sila.

Njegov partijski kolega Milun Zogović ocijenio je kao neprimjerene pokušaje da se savjetodavno mišljenje Venecijanske komisije nametne kao obavezujuće.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
10. april 2025 23:08