Podsjetimo, ranije s Evropski parlamentarci iz Evropske narodne stranke (EPP), Michael Gahler – koordinator za vanjsku politiku, Milan Zver, Matej Tonin, Tomislav Sokol i Davor Ivo Stier naveli da bi zakonske promjene, kojim bi omogućile dobijanja dvojnog državljanstva, mogle imati “teške i dugoročne posljedice ” na proces odlučivanja i identitet Crne Gore.
- Komisija pomno prati razvoj te situacije u Crnoj Gori - napisala je u odgovoru Kos.
Prema međunarodnom pravu određivanje uslova za sticanje i gubitak državljanstva u nadležnosti je svake države članice, a predmetna nacionalna pravila moraju biti u skladu s pravom Unije u situacijama na koje se to pravo primjenjuje, objasnila je.
- Kao zemlja kandidatkinja, Crna Gora trebalo bi se suzdržati od svih mjera koje bi mogle ugroziti njen strateški put prema EU-u ili sigurnost EU-a, uključujući i korišćenje svojih prava za dodjelu državljanstva - smatra Kos.
Komisija očekuje, kako je kazala, od Crne Gore da hitno donese sveobuhvatnu izbornu reformu kako bi uskladila svoje zakonodavstvo s evropskim i međunarodnim standardima, uključujući preporuke Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OESS).
Sve pravne promjene, uključujući izmjene ustava, trebalo bi da se temelje na evropskim standardima i sprovoditi nakon opsežnog postupka savjetovanja i uz što veći međustranački politički konsenzus. Te bi promjene trebalo biti usklađene s očekivanim reformama povezanima s EU-om, kako je posebno navedeno u Izvješću o Crnoj Gori za 2024.[2], s ciljem ispunjavanja obaveza Crne Gore u pristupnim pregovorima.
Komisija očekuje od Crne Gore da, prije donošenja bilo kakve odluke, potpuno upozna EU sa svojim namjerama.
0share