Zakon o porijeklu imovine je jedan od sistemskih zakona koji su građanima obećani u sporazumu / -SRDJAJN BOLJEVIC
18/10/2021 u 11:43 h
Suzana RadevićSuzana Radević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Nacrt Zakona o porijeklu imovine: I sumnja u krivično djelo daje tužiocu osnov za istragu

Zakonom je predviđena mogućnost građanskopravnog oduzimanja imovine za koju se u finansijskoj istrazi utvrdi da je nezakonito stečena, kazao je Marić za "Dan"

Nacrt Zakona o porijeklu imovine biće na javnoj raspravi do kraja mjeseca, kada će crnogorska javnost moći da da potreban doprinos da dođemo do što boljih rješenja, kazao je za "Dan" Boris Marić, državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava. On ističe da će predloženi model zakona morati da bude usklađen sa nizom drugih zakona.
– Prvo, to će biti model koji podrazumijeva usklađivanje i izmjene više zakona. Drugo, predvidjeće se mogućnost građanskopravnog oduzimanja imovine za koju se u finansijskoj istrazi utvrdi, sa visokim stepenom izvjesnosti, da je nezakonito stečena. Osnov sumnje da je došlo do izvršenja krivičnog dijela bio bi dovoljan za pokretanje finansijske istage, koju pokreće tužilac – kazao je Marić.

Kompilacija propisa usaglašena sa evropskom praksom

Radna grupa za izradu Nacrta zakona o porijeklu imovine pripremila je normativna rješenja uz stručnu pomoć međunarodnih eksperata iz Velike Britanije, Italije i Slovenije. Zakon će biti, kako je i ranije najavljivano, kompilacija propisa iz nekoliko različitih državnih sistema, usaglašena sa evropskom praksom i zakonima koji se primjenjuju u zemljama Evropske unije (EU).
Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović nedavno je kazao da će usvajanje i primjena zakona o porijeklu imovine građanima jasno staviti do znanja da se raskinulo sa prethodnom političkom praksom i da se krenulo u efikasniju borbu protiv korupcije, uz ocjenu da će to građanima donijeti veći osjećaj pravde, a državi ogroman korak naprijed u pregovorima sa Evropskom unijom.


Suština je, kako naglašava, uvođenje građanskopravnog oduzimanja imovine.
– Model će biti na javnoj raspravi do kraja mjeseca, kada će crnogorska javnost moći da da potreban doprinos da dođemo do što boljih riješenja – saopštio je Marić, uz napomenu da se još ne zna precizan datum kada će nacrt zakona biti dat na javnu raspravu.

Zakon o porijeklu imovine je jedan od sistemskih zakona koji su građanima obećani u sporazumu koji su u septembru prošle godine potpisali lideri tri pobjedničke koalicije Zdravko Krivokapić, Aleksa Bečić i Dritan Abazović.
Kako su sva trojica isticali u više navrata, zakon o porijeklu imovine jedan je od najvažnijih šrafova u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije i njegovo usvajanje će biti snažan zamajac u suzbijanju kriminalnih grupa i otkrivanju javnih funkcionera koji su imovinu stekli kroz korupciju, ali i jedan od najznačajnijih iskoraka sveukupnih reformi koje se tiču vladavine prava i evropskih integracija Crne Gore.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
29. april 2025 05:15