
Danas su u zvaničnoj posjeti Baru bili prestavnici kompanije Biotrend (kompanije koja se bavi energetikom u sklopu Doğanlar Holdinga ), Ogün Doğan – Board member, Doruk Doğan – Board member, Ogün Ulugöl - business development executive, Cevdet Kurtay – Director of Plants, kao i stručni konsultanti ove firme za Crnu Goru, Danilo i Nikola Medenica, kazao je predsjednika OO SD Bar, Branislav Nenezić.
On je poručio da su privrednici iz Turske zainteresovani su za ulaganje u sanaciju u cilju produžavanja vijeka sanitarne deponije Možura, kao i njenu transformaciju u regionalni reciklažni centar.
- Upravljanje komunalnim otpadom i danas predstavlja jedan od najvećih problema crnogorskog društva, imajući u vidu činjenicu da i nakon više od deceniju od donošenja prve strategije o upravljanju otpadom u Crnoj Gori postoje samo dvije uređene sanitarne deponije, dok gotovo sve opštine i dalje odlažu otpad na privremenim neuređenim odlagalištima. Već dugi niz godina deponija Možura funkcioniše kao regionalna deponija, ali skoro sve opštine primorja dovoze svoj komunalni otpad i tu ga odlažu. Iako se na ovaj način do sada rješavao problem komunalnog otpada za cijelo primorije, s druge strane smo došli u situaciju da se regionalna deponija za Bar i Ulcinj bori za opstanak, imajući u vidu činjenicu da se sanitarne kade pune velikom brzinom - istakao je Nenezić.
Dodaje da o neophodnosti postojanja sanitarne deponije u 21. vijeku ne bi trebalo ni govoriti jer to je nasušan resurs prevashodno za opštine u kojima su turizam i poljoprivreda definisani kao prioritetne privredne djelatnosti.
- Pravi je trenutak da se razmotri novi pristup, koji će uz primjenu novih dostupnih tehnologija koje su već u primjeni, da produži život Možuri i da je učini efikasnijim resursom. Pristup koji će joj dati potpuno novi smisao i značaj, ne samo za opštinu Bar, već i za državu Crnu Goru. Naša vizija je da Možura treba da se transformiše u regionalni reciklažni centar. Možura treba da bude mjesto na kojem se otpad ne samo odlaže, već i trajno i efikasno zbrinjava. Mjesto gdje otpad može biti iskorišćen kao sirovina za proizvodnju električne energije, te za proizvodnju sekundarnih sirovina. Možura ima izvanredne predispozicije za ovakav pristup, ocijenio je predsjednik OO SD Bar.
Kako navodi, potrebno je samo proširiti vidike i potražiti potencijalne partnere kroz jedan proaktivan pristup i kroz model privatno-javnog partnerstva.
- Partnere koji mogu da nam pomognu da dođemo do najsavremenijih ekoloških tehnologija, tehnologija sa nultom emisijom, i do neophodnih finansijskih sredstava. Tehnologija koje će riješiti i pitanje neprijatnih mirisa koji karakterišu sve deponije komunalnog otpada, kako bi se riješio i ovaj veoma važan, a višegodišnji problem stanovnika koji žive u neposrednoj blizini deponije Možura. Opština Bar je posvećena u rješavanju komunalnih problema. Kroz privatno-javno partnerstvo, otvara se šansa da pokažemo kako umijemo ne samo da rješavamo probleme, već i da ih pretvorimo u rješenje – zaključio je Nenezić.