
Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu počeo je konsultativno saslušanje radi prikupljanja informacija i činjenica o postupanju i aktivnostima organa vlasti u vezi pronevjere novca i falsifikovanja isprava u računovodstvu ranijih saziva Skupštine. Odboru prisustvuje većina članova
Saslušanju prisustvuju član Senata Državne revizorske institucije (DRI) Branislav Radulović, Veljko Rutović, predstavnik Vrhovnog državnog tužilaštva, generalni sekretar Skupštine Aleksandar Klarić i interni revizor u parlamentu Vaso Vasović.
Predsjednik Odbora Momo Koprivica ranije kazao je kazao da je u prošlim sazivima Skupštine postojao mehanizam za "isisavanje novca iz računovodstva".
Podsjetio je da se DRI bavila pitanjem falsifikovanja i lažiranja putnih naloga za 2015. i 2016. godinu, što je učinila i služba Skupštine, i da su podnijete krivične prijave koje se odnose na iznose od oko 200 hiljada eura.
- U pitanju je opšta pljačka državnog novca, i to od više osoba, u produženom trajanju - rekao je Koprivica na konferenciji za novinare 14. oktobra.
Koprivica je kazao da imaju dokaze o ozbiljnim pronevjerama i falsifikovanju isprava u računovodstvenoj službi Skupštine i da se, po nalogu predsjednika parlamenta Alekse Bečića, provjerava finansijsko poslovanje u ranijim sazivima.
Poslanik Mugoša je tražio da Izvještaj za Crnu Goru bude u sklopu tačke razno i da se o njoj raspravlja kao drugoj, što je usvojeno.
Član Senata DRI Radulović je naveo da je ta institucija utvrdila 23 negativna polja, odnosno postupanja u finansijama Skupštine za 2016. DRI se bavila provjerom finansija za tri godine 2016, 2017. i 2018. dodinu.
- Taj predmet je procesuiran tužilaštvu. Posebno pitanje bila je kontrola putnih naloga za 2016. godinu. Te godine je izdato 905 putnih naloga. U putnim nalozima nije unesen datum podnošenja ni datum obračuna pa državni revizor se nije mogao uvjeriti da li su putni nalozi pravdani u propisanom roku. Prilikom isplate nijesu sačinjavani nalozi za isplatu - naveo je Radulović.
Kako je istakao, uz putne naloge 2016. nije priloženo pozivno pismo na osnovu kojeg bi se vidjelo da li su plaćeni smještaj, hrana i ostalo.
- Više putnih naloga nije razduženo. Od 905 putnih naloga u 2016. njih 239 nije razduženo. Po njima je evidentirana isplata 120,79 hiljada eura - naveo je Radulović i dodao da je sve faze isplate i kontrole vršilo samo jedno lice, odnosno blagajnik.
Putni nalozi i poslanika i skupštinskih radnika nisu imali datume podizanja, potpise podizaoca i blagajnika, ili su potpisi savljani na mjesto gdje im nije mjesto.
Od 905 putnih naloga 239 nije razduženo za 2016. godinu, preko kojima je evidentirana akontacija putnih naloga od 120 hiljada eura.
Ovaj izvještaj DRI dostupan je na saju revizorske institucije, a tužilaštvu je podnijeta i krivična prijava, kazao je Radulović.
Za 2017. je takođe predata krivična prijava tužilaštvu od strane DRI. Što se tiče 2018, gospodin Perić je podigao akontaciju za put u Strazbur iako mu je već u februaru bila prestala funkcija poslanika, kazao je Radulović.
Takođe je kazao da je za DRI posebno bila interesantna i 2015. godina zbojnih malverzacija na koje su naišli.
Državni tužilac Veljko Rutović kazao je da zbog nepravilnosti T.Č., po prijavi Skupštine, osuđena na godinu zatvora zbog krivičnog djela pronevjere i falsifikovanja službene isprave, a da još traje izviđaj u drugim slučajevima.
- U jednom predmetu imamo jednu osobu osuđenu za krivično djelo pronevjera i falsifikovanje isprave za 2016. godinu, a u drugom predmetu imamo predmet vezan za ostale putne naloge - kazao je Rutović.
Generalni sekretar Skupštine Aleksandar Klarić kazao je da sve nepravilnosti koje su utvrđene predstavljaju poraz za Skupštinu ali i za cjelokupno društvo.
- Dozvoliti da nestanu desetine pa i stotine hiljade eura govori o tome koliko su institucije zakazale, ali se pokazalo i da nema sistema kontrole i odgovornosti, i da nema pravde - naveo je Klarić.
Dodao je da je dnevnik blagajne vođen ručno 2014. i 2015. godine i da nije postojala elektronska evidencija koja bi obezbijedila sistem kontrole.
Klarić je kazao da je dao nalog da interni revizor sprovede četiri revizije koji će se, između ostalog, odnositi na javne nabavke i finansijsko upravljanje.
Klarić je upoznao članove o spornim sklopljenim ugovorima o djelu u Skupštinskim službama, od kojih su neki duži i preko dvije godine.
Kada je riječ o nepravilnostima i prevarama 23. septembra 2021. imenovana je posebna službenica i posebna komisija koja će se baviti svim nepravilnostima i prevarama.
- Kao generalni sekretar 7. juna 2021. dao sam nalog internom revizoru da izvrši četiri revizije za 2021. godinu. Dakle revizije usklađenosti materijalno-finansijskog poslovanja Skupštine za 2020, revizije procesa javnih nabavki za 2020, reviziju procesa ostvarivanja prava po osnovu prava statusa poslanika za 29020. godinu i reviziju procesa finansijskog upravljanja - kazao je državni sekretar.
Član Odbora Dejan Đurović (DF) kazao je da je u 2016. Skupština imala tri predsjednika - Ranka Krivokapića, Darka Pajovića i Ivana Brajovića.
- Podnijeta je tužba protiv Tamare Čađenović koja je osuđena zbog pronevjere 35.000 eura, a šta je sa ostalim novcem. Ona izađe kao glavni krivac a poznajući naše društvo to mi djeluje kao prosto nemoguće - kazao je Đurović.
Radulović je odgovorio da predsjednici parlamenta nijesu nalogodavci, već da objektivnu odgovornost ima generalni sekretar.
- Ko je krivično odgovoran, to je stvar državnih organa. Ali treba provjeriti da li postoje poslanici koji sami nisu razdužili putne naloge - naveo je Radulović.
Član Odbora Boris Mugoša (SD) kazao je da je prethodno rukovodstvo parlamenta uradilo sve da se situacija sa putnim nalozima sredi. On je upitao Radulovića kako ocjenjuje kompleksnost sprovođenja preporuka DRI koje je usvojio prethodni saziv.
Radulović je kazao da je to navedeno u kontrolnom izvještaju DRI.
Poslanik Branka Bošnjak kazala je da je i ona jedna od zlouptrijebljenih za zloupotrebu punih naloga, što je morala da dokazuje. Takođe je naglasila da se tačno zna ko je taj ko je izdavao naređenja i da slučaj ne treba spuštati na najniži nivo.
- U izvještaju se navodi da čak i ja nisam razdužila neke putne naloge, što nije tačno jer sam lično svaki predala i razdužila. Postavlja se pitanje ko je unosio te podatke i kako je to rađeno. Na svako putovanje bilo kroz odbor ili Skupštinu sa delegacijom ide neki sekretar koji je bio zadužen za sve - kazala je Bošnjak.
Tvrdi da za pronevjere ne treba da odgovaraju oni sa najnižeg nivoa, već oni koji su izdavali naređenja podređenima na najnižem nivou.
Koprivicu je zanimalo kakve pravne posljedice može imati ručno vođenje dnevnika blagajne.
Radulović je kazao da uvijek postoji objektivna i subjektivna odgovornost.
- Starješina uvijek ima objektivnu odgovornost koja ne mora biti krivično pravna - naveo je član Senata DRI.
Radulović je kazao da takvo vođenje dnevnika može dovesti do brojnih malverzacija.
Koprivica je pitao da li je Skupština 2014. i 2015. primjenjivala Zakon o sistemu unutrašnnj finansijske kontrole u javnom sektoru.
Takođe je kazao da je i Koprivica konstatovao da je Skupština usvojila zakon ali da ga nije primijenila.
- Nepostajanje nadzora dovelo je do svega o čemu danas govorimo - naveo je Radulović.
Predsjednik Odbora Momo Koprivica je naveo da je 2015. mjesto internog revizora bilo predviđeno mjesto internog revizora, ali da ono nije bilo popunjeno.