Предсједник Скупштине Алекса Бечић је заказао за сјутра дијалог с лидерима парламентарних партија о питањима која захтијевају двотрећинску подршку посланика, међутим, дио власти најавио је да неће доћи на састанак. Представници већине партија које су биле на листи коалиције За будућност Црне Горе, неће се појавити у заказано вријеме у парламенту, јер сматрају да треба прво ријешити проблеме у односу владајуће већине и Владе. Још раније је из ДФ-а саопштено да нијесу заинтересовани за овај састанак. Из СНП су навели да се прво морају ријешити несугласице у парламентарној већини.
Из Радничке партије јуче су потврдили да неће учествовати на овом састанку, као ни из Праве Црне Горе. Функционер Уједињене Црне Горе, Горан Даниловић, потврдио је да ће представник те партије присуствовати састанку.
На састанак ће доћи други субјекти власти – Бечићева Демократска Црна Гора и Грађански покрет УРА.
Двотрећинска већина потребна је да би се промијенио Закон о избору одборника и посланика, али и да се изаберу врховни државни тужилац и дио чланова Судског савјета.
Посланик Демократске Црне Горе Момо Копривица истакао је у изјави за "Дан" да им је претходни сазив оставио тешко насљеђе.
– Свих претходних година продуковања подјела и тензија урушило је повјерење и створило дестимулативну климу за пријављивање квалитетних кандидата. Одговорност је и на власти и на опозицији, морамо доћи до најбољих рјешења. Што се тиче постизања двотрећинске већине у Скупштини, процес је под оптерећењима дневне политике, али сви морају показати зрелост. Ми смо спремни. Дијалог је израз одговорног и озбиљног приступа – навео је Kопривица.
Из опозиције су истакли да су спремни да разговарају са владајућом већином.
Функционер Социјалдемократске партије (СДП) Иван Вујовић истакао је да је дијалог увијек потребан, али неопходно је да постоји стварна а не фингирана политичка воља актера који га покрећу.
– Желимо да вјерујемо да та воља постоји код предсједника Скупштине. Изгубили смо девет мјесеци од конституисања парламента и потрошили драгоцјено вријеме да отпочнемо неопходан дијалог о реформи правосуђа. За то вријеме множили су се негативни примјери и праксе и отварала питања којима је нова власт стварала додатне конфликте у друштву – навео је Вујовић.
Према мишљењу Вујовића, послије 30. августа, држава је ушла у негативан ритам и умјесто да се рјешавају реална, европска, демократска питања, продубљено је неповјерење.
– Траљав процес око усвајања Закона о тужилаштву, супротно кључним препорукама Венецијанске комисије, није допринио доброј атмосфери у сусрет дијалогу, јер прво морате створити елементарно повјерење. Свакако, СДП је ту као и увијек да буде конструктиван – навео је Вујовић.