
Poslanici su sa 41 glas za i 36 protiv usvojili Predlog za pokretanje postupka da li je predsjednik Crne Gore povrijedio ustav. Takođe usvojeni su i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu, kao i Predlog zakona o unutrašnjim poslovima.
Za izmjene i dopune Zakona o sportu glasalo je 75 poslanika, dok su dva bila uzdržana, dok je za Predlog zakona o MUP-u, glasala opozicija i URA, pa je za izmjene glasao 41 poslanik, protiv ih je bilo 28, a uzdržanih devet.
Predlog izmjena podnijeli su poslanici opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) Predrag Bošković, Nikola Rakočević i Danijel Živković.
Poslanik DF-a Milan Knežević zamolio je URA da ne glasa za Zakon o MUP-u zajedno sa DPS-om, nakon čega je reagovao i poslanik Miloš Konatar, koji je kazao da će raditi u interesu građana. Knežević je naveo i da će u ponedeljak DF poslati zadnju ponudu parlamentarnoj većini.
- Vi ste glasali Predlog zakona o sportu sad DPS-om i to nema ništa sporno. Uvijek ćemo se odazvati na poziv na dijalog sa DF-om, oće li stići poziv, na njima je. Mi smo svjedoci da gledamo razne metode i strategije ovih dana pa da vidimo. Prihvatićemo poziv za razgovor - naglasio je Konatar.
Inicijator rasprave SNP
Inicijator rasprave o predlogu za pokretanje postupka za utvrđivanje da li je predsjednik Crne Gore povrijedio ustav povodom događaja na Cetinju je SNP, a podržali su je predstavnici parlamentarne većine.
SNP je u obrazloženju naveo da je Đukanović 28. avgusta na Cetinju kazao da “nije pametno insistirati na ustoličenju u tom gradu, već je pametno to izmjestiti iz Cetinja i obaviti u nekom od mnogobrojnih hramova u drugim gradovima”.
- Nadam se da neću biti u situaciji da 5. septembra budem na Cetinju, tamo gdje budu Cetinjani i gdje je većinska Crna Gora, gdje se brani dostojanstvo države- rekao je Đukanović.
SNP smatra da je takvim postupanjem Đukanović grubo povrijedio član 14. Ustava Crne Gore koji propisuje da su vjerske zajednice odvojene od države, kao i da su one ravnopravne i slobodne u vršenju vjerskih obreda i vjerskih poslova.
Ocjenjuje se da se Đukanović direktno umiješao u poslove jedne vjerske zajednice, konkretno Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (SPC).
Odluku o tome da li je Đukanović povrijedio Ustav, donosi Ustavni sud. Ako oni procijene da je povrijeđen ustav, nakon toga parlament može da donese odluku o njegovom razrješenju.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar