Japan je bio u centru pažnje, a crnogorski premijer je naglasio da je ta država uvijek pronalazila način da adekvatno odgovori na sve ekonomske izazove.
- Japan je uvijek bio ostrvo sigurnosti i predvidivosti, bez obzira na to koliko nesigurna vremena bila, zbog toga zavidim Japanu. Oni su uvijek bili siguran, predvidiv partner. Poslije više decenija se nazire inflacija kod njih, a za razliku od ostatka svijeta, oni žele inflaciju, jer će izazvati ciklus velikih investicija japanskih kompanija - naglasio je premijer Spajić, koji je uvodnu riječ započeo na japanskom, na oduševljenje publike.
Pred japanskom Vladom je više otvorenih pitanja, jer poslije decenija deflacije situacija se mijenja.
- Sada moramo da učinimo da ekonomija raste, da uđemo u takav ciklus. Nijesmo još izašli iz deflacije, ali smo na raskrsnici. Upravljanje u kriznim situacijama je veoma važno i to su nam pokazali brojni slučajevi - kovid i prirodne katastrofe. Zbog toga naš sistem mora biti održiv, zato nas čeka stvaranje novog Japana u ekonomskom smislu - riječi su Rioseija Akazave, ministra za ekonomsku i fiskalnu politiku Japana.
Njegov posao je i da poveća plate, jer Japan se suočava sa još jednim krupnim problemom – demografskom krizom, odnosno rapidnim padom broja stanovnika.
- Moramo povećati plate, kako bi mladima osigurali ekonomsku stabilnost, što će im olakšati odluku da stvaraju bračne zajednice. Moj zadatak je da pronađem način da povećamo plate i to ću da uradim - obećao je Akazava, a predsjednik crnogorske Vlade, Spajić, je objasnio da je zbog povećanja optimizma kod mladih, između ostalog, Crna Gora povećala minimalnu i prosječnu zaradu.
Jedna od tema bila je i promjena administracije u Sjedinjenim Državama i najave novog predsjednika Donalda Trampa o zaokretu u odnosu na brojna geopolitička i ekonomska pitanja.
- Prošli mandat Trampa uslovio je da se globalna trgovina u neku ruku zakomplikuje, ali nije se u ukupnim brojkama smanjila. Kina je više sarađivala sa zemljama Azije, a oni sa ostatkom svijeta, što je pokazalo da je došlo do promjena, ali nije ugrozilo poslovanje. Slično bi moglo da se desi i sada - ocijenio je predsjednik kompanije Micui, Takeši Hašimoto, koji je objasnio i da je Japan zemlja, koja najviše investira u SAD, ali puno sarađuje i sa Kinom.
- Naše kompanije imaju veliku ekonomsku saradnju sa Kinom, naši brojni proizvodni pogoni su izmješteni tamo, tako da je Kina važan partner za nas. Sa druge strane moramo da pazimo i na geopolitiku i da vodimo računa o našim nacionalnim interesima - zaključio je Hašimoto.