
Damir Suljević, iz Centra za građansko obrazovanje ukazuje kako se u Izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori za 2021 prepoznaje da Državna izborna komisija nije bila na visini zadatka tokom izvještajnog perioda, koji je uključio i parlamentarne i lokalne izbore u sedam crnogorskih opština.
- CGO napominje da ova institucija nespremno dočekuje i zakazane lokalne izbore u tri opštine, imajući u vidu da već peti mjeseci nema ni predsjednika. Evropska komisija, pozivajući se na izvještaj posmatračke misije OSCE/ODIHR, konstatuje da su parlamentarni izbori 2020. godine, generalno gledano, protekli transparentno i efikasno, ali da DIK nije adekvatno ispunio svoju regulatornu ulogu. EK napominje i da se važna pitanja, poput postupka provjere potpisa podrške izbornim listama, kriterijuma za prihvatanje kandidature manjinskih izbornih lista i tabeliranje razultata moraju riješiti- naveo je on.
U izvještaju se bilježi, kako je naveo, i da je pravo na podnošenje žalbi ograničeno na slučajeve kršenja biračkih prava samih birača, što ne obezbjeđuje puno pravo na djelotvoran pravni lijek, pa je preporučeno proširenje prava birača na mogućnost da ulažu žalbe koje se odnose na sve aspekte izbornog procesa.
- Takođe, u se izvještaju navodi i kako je Skupština u decembru 2020. godine formirala Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu, koji je imao zadatak da predloži zakonske reforme najkasnije do juna 2021, a što je odloženo za kraj 2021, jer je Odbor zbog napuštanja od strane opozicije praktično nefunkcionalan. Odbor je imao za zadatak predlaganje brojnih zakona važnih po izborni proces, ali i mjera za jačanje profesionalizma i transparentosti rada DIK-a- dodao je on, pored ostalog.
Коментари (0)
Оставите свој коментар