Dimna bomba / - DIMNA BOMBA
17/12/2024 u 17:46 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) Dimna bomba na sjednici Ustavnog odbora, usvojeni zaključci o raspisivanju oglasa za sudije US

Uprkos bacanju dimne bombe, sjednica je nastavljena i na njoj su usvojeni zaključci da se raspiše oglas za izbor dvoje sudija Ustavnog suda (US) koje bira Skupština, kao u da se razgovara sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem da on raspiše oglas za izbor još dvoje sudija US za koje je on nadležan.

Ustavni odbor raspisaće javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda, odlučeno je na današnjoj sjednici tog skupštinskog tijela koja je bila prekinuta nakon što je u Crvenom salonu Skupštine bačena dimna bomba.

Odbor je usvojio zaključke, iako je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Nermin Abdić najavio da on i njegove kolege neće dozvoliti završetak sjednice.

Predsjednica Ustavnog odbora Jelena Božović na sjednici je rekla da je zaključkom predviđeno da javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda bude objavljen 23. decembra i da traje 30 dana.

Usvojen je i zaključak da Ustavni odbor obavi konsultacije sa predsjednikom države Jakovom Milatovićem o raspisivanju javnog poziva za izbor još dvoje sudija Ustavnog suda.

Abdić je rekao da postoji jasna namjera blokade Ustavnog suda.

- Zbog namjere da postoji ustavni puč i zbog jasne namjere parlamentarne većine da bude iznad Ustava i zato što smo mi na braniku naše otadžbine Crne Gore, želim da poručim građanima i članovima Ustavnog odbora da ovaj nastavak sjednice odbora nećete završiti, mi to nećemo dozvoliti - naveo je Abdić.

On je kazao da neće dozvoliti "takvo pravno iživljavanje nad Ustavom Crne Gore".

- Ne bilo kakvim sredstvima, kako smo to imali običaj da gledamo u Skupštini kada je sadašnja većina bila opozicija, već na civilizovan način moje kolege i ja nećemo dozvoliti nastavak ove sjednice Odbora - istakao je Abdić.

Božović je rekla da se na osnovu dopisa predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko moglo vidjeti da su sudije najviše sudske instance Dragana Đuranović, Desanka Lopičić i Budimir Šćepanović stekli uslove za penziju.

- Trenutno imamo šest sudija Ustavnog suda, jedno mjesto je upražnjeno i za to mjesto Odbor treba da raspiše javni poziv. Međutim, Odbor treba da raspiše poziv za još jednog sudiju, jer je Đuranović stekla uslov za odlazak u penziju - istakla je Božović.

 

 

Kako je kazala, na sajtu Ustavnog suda stoji obavještenje sa sjednice iz juna ove godine, u kojem se navodi da su većinom glasova, uključujući troje sudija, donijeli odluku da se ne obavještava Ustavni odbor.

- To je vanredan i opasan pravni presedan, gdje se odlukom sudija dergorira Ustav i zakon, a sve u cilju neustavnog i nezakonitog dužeg ostanka na funkciji u Ustavnom sudu - rekla je Božović.

Na osnovu biografija, kako je rekla, vidi da je troje sudija steklo uslove za penziju, pa samim nastupanjem uslova funkcija sudija prestaje po sili Ustava.

- Uslovi za starosnu penziju jedino su propisani Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) i ne može se regulisati drugim zakonima - rekla je Božović.

Ustavni sud se već nalazi u blokadi, jer nije kompletan i neke odluke nije mogao donositi, jer od šest sudija nije postojala većina za odlučivanje.

- U Skupštini imamo dvotrećinsku većinu, odnosno 54 poslanika da te sudije, nakon javnog poziva, i izaberemo i omogućimo funckionalan sud koji će raditi u punom mandatu - navela je Božović.

Ona je ponovila da je troje sudija već steklo uslove za penziju i dodala da njihove odluke mogu biti upitne pred međunarodnim sudovima.

Božović je kazala da je razlika da se iz opozicije pozivaju na odlazak sudija u penziju po osnovu Zakona o radu, a iz većine na Zakon o PIO.

- Osnovni argument na koji se pozivam jeste da je 130 funkcionera ili sudija otišlo u penziju po osnovu Zakona o PIO i da svi oni danas, ukoliko budemo na sudije Ustavnog suda primjenjivali Zakon o radu, moći da ulože određene tužbe i pritužbe i dobiju odštetu od države, jer ih je prije vremena poslala u penziju - rekla je Božović.

Ukazala je da su sudije Ustavnog suda imale priliku da na to reaguju i na vrijeme spriječe i da kažu da je svih 130 sudija otišlo u penziju nezakonito, međutim oni su na to ćutali.

- Njihova je obaveza bila da u vezi sa tim reaguju i spriječe da te sudije odu u penziju, a ne da dođemo u situaciju da oni koji imaju najveću pravnu moć primjenjuju na sebe ono kako njima odgovara - navela je Božović.

Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč podsjetila je da su prije nekokoliko dana, uz pomoć kolega iz Pokreta Evropa sad (PES), spriječili ustavni puč koji je trebalo da bude sproveden u Skupštini.

- Sada je na djelu i najavljuje ga Božović, ustavni puč, rušenje pravnog poretka i zavjera s kojom se Crna Gora želi spriječiti u svojoj evroatlantskoj integraciji - navela je Vuković Kuč.

Ona je kazala da je Božović imala - dopisivanje“ sa Armenko, dodajući da predsjednica Ustavnog suda nije jednako Ustavni sud.

- Zahtijevamo da se Ustavni odbor izjasni i traži ovo što propisuje zakon - obrazloženje i obavještenje od Ustavnog suda o tome da su nekome od sudija stupili uslovi za starosnu penziju - navela je Vuković Kuč.

Kuč je ubijeđena da za taj ustavni puč i rušenje pravnog poretka predsjednik Skupštine Andrija Mandić nema podršku parlamentarnih subjekata u Skupštini.

Poslanica PES-a Jelena Nedović rekla je da je demorkatija vladavina većine i većina će da odluči o tome šta je u pravu ili ne.

- Armenko je rekla da na sajtu Ustavnog suda stoji obavještenje sa sjednice u junu ove godine i da su ove iste sudije svojim djelovanjem i odlukom na sjednici donijeli odluku da ne obavještava Ustavni odbor Skupštine - kazala je Nedović.

Ona je ocijenila da je to samovolja, gdje sudije same odlučuju da Skupštini i matičnom odboru ne dostave obavještenje da su stekli uslove da idu u penziju.

- Ovo je vanredna situacija, a do tad smo imali regularno sve prethodne sudije su slali obavještenje. I onda troje sudija da sebi za pravo da napravi razliku, da su oni iznad Ustava i zakona i da ne šalju obavještenje - rekla je Nedović.

Naglasila  jeda se na te sudije primjenjuje Zakon o PIO, a ne Zakon o radu.

Nedović je kazala da je činjenica da je Ustavni sud bio dužan da pošalje obavještenje Ustavnom odboru i da su preglasavanjem odlučili da to ne urade.

- Oni su prekršili ono što su morali da urade, da matični odbor obavijeste da su stekli uslove za penziju - navela je Nedović.

Poslanik Građanskog pokreta URA Filip Adžić je rekao da se ovo što većina danas radi nikada nije dešavalo.

- Institucije države su bolje poštovali okupatori, nego vi. Ovakvo urušavanje institucija ne poznaje Crna Gora. Da vi sebi dajete za pravo da preuzimate funckiju Ustavnog suda, jeste li svjesni šta radite - rekao je Adžić.

On je kazao da poslanik PES-a Darko Dragović danas nije na sjednici, jer je pravnik i jer se stidi ovoga što će danas da se uradi.

Adžić je rekao da član 154 Ustava kaže da nastupanje razloga za prestanak funckije, ili razrješenje sudije utvrđuje Ustavni sud na sjednici i o tome obavještava Skupštinu.

- Da li je te sjednice bilo i da li su obavijestili o tome – nijesu - rekao je Adžić.

Kako je kazao, na osnovu dopisa koji se tiče buografija sudija uzeto je za pravo da se određuje ko kada ide u penziju.

Adžić je istakao da Skupština i predsjednik države nijesu dobili obavještenje o sticanju prava na penziju.

Poslanik Bošnjačke stranke Admir Adrović rekao je da će, ako budu prodržali zaključke koje je predložila Božović, ući u zonu kršenja Ustava i da će izazvati probleme.

- Jedini izlaz iz ove situacije je da se nastavi prvi pozv za sedmog sudiju Ustavnog suda, da se on u optimalnom roku završi kako je predviđeno Ustavom i onda nećemo imati blokadu Ustavnog suda - ocijenio je Adrović.

On je pozvao sve da se vrate na proces koji je započet prije pola godine i da u hodu biraju sudije koji nedostaju.

Poslanik DUA-e Mehmed Zenka kazao je da nije donijeta odluka da Ustavni sud odbije da obavijesti Odbor.

- Dajte mi taj dopis gdje su sudije Ustavnog suda rekle da ne treba da obavijeste Ustavni odbor. Nemate taj dopis, imate samo dopis predsjednice Ustavnog suda - kazao je Zenka.

Kako navodi skupštinski Odbor postavlja sebe iznad Ustavnog suda.

- Sjutra će i Vojska odluči da napravi puč i druge institucije, kad mi gazimo po Ustavnom sudu, koji smo dužni i koji ih biramo - rekao je Zenka.

Ako donesu odluku suprotno odlukama Ustavnog suda, kako je kazao, Crna Gora više nema zakona.

Poslanik Demokrata Duško Stjepović rekao je da se pravo primjenjuje tako što se tumači, a ne tako što se čita.

- Vrlo je smjelo i politički malo drsko od kolega koji su se odvažili da tumače pravničko znanje, ili neznanje nekog pravnika - kazao je Stjepović.

On je naveo da je informacija o tome da su nastupili uslovi za odlazak u penziju sudiji informacija, a ne odluka ili nešto drugo.

- U situaciji kada ti članovi Ustavnog suda nijesu htjeli da donesu tu infomaciju, šta očekujete onda. Normalno da ta informacija kao takva nije mogla biti donijeta, jer su oni odbili da je donesu - rekao je Stjepović.

Naglasio da su za troje sudija stečeni uslovi da im prestane mandat i nema dileme da se primjenjuje Zakon o PIO.

- Zakonom o radu ne mogu se propisivati uslovi za odlazak u starosnu penziju i to je tada jednoglasno podržano od vlasti i od opozicije - rekao je Stjepović.

Poslanik PES-a Vasilije Čarapić ponovio je da, po članu 154 Ustava, predsjedniku i sudiji Ustavnog suda funkcija prestaje ako sam to zatraži, kad ispuni uslove za starosnu penziju, ili je osuđen na kaznu zatvora.

On je ukazao da se Zakon o radu ne može primijeniti onda kada treba odlučiti da li neko stiče uslove za penziju ili ne, već samo Zakon o PIO.

Čarapić je pitao kako su došli do toga da sudije Ustavnog suda budu ljudi koji, kada po Ustavu steknu pravo na penziju, ukidaju zakone koji se odnose na starosnu penziju, ili sami određuju da li se na njih pirmjenjuje Ustav.

- Zašto smo takve izbore pravili u prošlosti, kakvu poruku šaljemo budućim greneracijama koje se možda nadaju da će živjeti u državi gdje će Ustav bar poštovati sudije Ustavnog suda - rekao je Čarapić.

On je kazao da je troje sudija donijelo odluku da sami sebi beskonačno produže mandat.

- Nažalost smo došli do toga da moramo da branimo pravni poredak od onih kojima smo dali povjerenje da taj pravni poredak štite - naveo je Čarapić.

Poslanik DPS-a Andrija Nikolić ponovio je da je ovo pokušaj ustavnog prevrata u Crnoj Gori.

- Iza njega se krije namjera da se blokira politički sistem i da se suspenduju izborni procesi u narednoj godini - rekao je Nikolić.

On je kazao da Božović prijeti - obezglavljivanjem“ Crnoj Gori.

- Jer ako nema Ustavnog suda u punom kapacitetu ili u kapacitetu da radi, o čemu onda da pričamo, onda je sve dozvoljeno, ne važe više pravila i zakoni - istakao je Nikolić.

Kako je kazao, predlažu penzionisanje troje sudija na temelju Zakona o PIO.

- U šest decenija istorijskoj praksi rada Ustavnog suda, sudija su se penzionisale shodno Zakonu o radu - naveo je Nikolić.

On je kazao da se zna šta su motivi ovih akcija.

- Kad smo donijeli IBAR zakone nakon toga gurnuta je Rezolucija o Jasenovcu i dovedeno je do blokade jednog poglavlja. Sad nakon zatvaranja tri nova poglavlja ide ustavni puč, delegitimiacija institucija i nova ustavna kriza koja uvodi nestabilnost u Crnoj Gori - rekao je Nikolić.

Poslanik PES-a i potpredsjednik Skupštine Boris Pejović kazao je da je potencijalni rizik da, ukoliko bude permanentan takav odnos sudija Ustavnog suda, da oni ne žele da pošalju obavještenje.

- Onda baš ulazimo u zonu da naše institucije ne funkcionišu. Nama je cilj da Ustavni sud funkcioniše, pogotovo u ovom periodu kada potencijalno možda imamo i neke ustavne žalbe - rekao je Pejović.

Poslanik SD-a Boris Mugoša pozvao je da se priča ne svodi na to da li se na sudije primjenjuje Zakon o PIO ili Zakon o radu, jer to ne može da utvrdi Ustavni odbor.

- Treba da se fokusiramo na to da li Ustavni odbor može da konstatuje prestanak funkcije sudiji Ustavnog suda bez obavještenja od tog suda - istakao je Mugoša.

On je kazao da je propisano da nastupanje razloga za prestanak funkcije, ili razrješenje sudije utvrđuje Ustavni sud na sjednici i o tome obavještava Skupštinu.

- Prema tome, jedino Ustavni sud može da utvrdi prestanak funkcije sudijama tog suda, jer to Ustav nalaže i kad utvrdi obavještava Skupštinu - dodao je Mugoša.

On je naglasio da Skupština ne može da raspiše javni poziv za popunu jednog mjesta u Ustavnom sudu, bez obavještenja od tog suda.

Mugoša je zamolio članove Ustavnog odbora da ne vrše urušavanje pravnog poretka i da Ustavni odbor ne preuzima nadležnosti koje mu ne daju ni Ustav ni Zakon o Ustavnom sudu.

Poslanik DPS-a Jevto Eraković rekao je da su na sjednicu Ustavnog odbora došli svi poslanici opozicije sa namjerom da brane državu.

- Ovjde se više ne radi da li neko glasa za DPS ili PES, da li je opozicija ili vlast, već da li neko želi da imamo reda u državi ili želi da uspostavi anarhiju - rekao je Eraković.

On je ponovio da je to pokušaj ustavnog puča i zato se danas ovdje brani Crna Gora i zato je toliko važno da se ne dozvoli opasna namjera koja će imati nesagledive posljedice.

Eraković je poručio vrhovnom državnom tužiocu Miloradu Markoviću i glavnom specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću da, kako je rekao, dobro razmisle da li je ovo jedan opasni korak urušavanja i ugrožavanja nacionalne bezbjednosti Crne Gore.

On je kazao da predstavnici Ustavnog odbora treba da odu i razgovaraju sa sudijama Ustavnog suda i da nađu zajedničko kompromisno rješenje koje jedino može biti spas za državu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
ТАГОВИ
DIMNA BOMBAODBOR

Izdvojeno

18. januar 2025 06:45