
Iako je Programom rada Vlade za 2021. godinu bilo predviđeno utvrđivanje Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lobiranju, a u cilju jačanja prevetnivnog mehanizma u borbi protiv korupcije, tokom izrade predloga zakona pristupilo se izradi novog zakona, imajući u vidu da se više od polovine članova osnovnog propisa mijenja, odnosno dopunjava. Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava juče je na javnu raspravu stavilo Nacrt zakona o lobiranju, koja će trajati dvadeset dana, i uputilo javni poziv svim zainteresovanim da se uključe i daju svoj doprinos.
– Razlog donošenja ovog zakona je i to što je lobiranje prepoznato kao instrument koji doprinosi sprečavanju korupcije u procesu donošenja zakona i drugih opštih akata. Nacrtom zakona o lobiranju pojam lobiranja se proširuje u smislu da obuhvata i namjeru da se vrši uticaj, a ne sami izvršeni uticaj. Pojam lobiranja je proširen i na način da predmet lobiranja obuhvata i donošenje pojedinačnih akata, tako da djelatnosti lobiranja obuhvataju i vršenje uticaja na donošenje javnih odluka koje se odnose na način realizacije velikog infrastrukturnog projekta, utvrđivanje uslova za velike javne nabavke, odluku o dodjeljivanju jednokratne pomoći i slično– navodi se u objašnjenju.
Propisane su i velike novčane kazne ukoliko se odredbe zakona ne budu poštovale, pa će se tako novčanom kaznom u iznosu od 500 eura do 20.000 eura za prekršaj kazniti pravno lice koje obavlja djelatnost lobista, ako obavlja djelatnost lobiranja, a nije upisano u registar lobista; ako pisanim putem ne obavijesti Agenciju o promjeni podataka najkasnije u roku od tri dana od dana nastanka promjene; ako u slučaju brisanja lobiste iz registra lobista ne vrati legitimaciju Agenciji u roku od tri dana; ako otpočne postupak lobiranja prije zaključivanja ugovora sa naručiocem lobiranja; ako Agenciji ne dostavi podatke o naručiocu lobiranja, oblasti i predmetu lobiranja u roku od osam dana od dana zaključenja ugovora o lobiranju; ako zastupa dva naručioca lobiranja sa suprotnim interesima; ako nudi poklon, stvar, pravo, uslugu ili drugu korist lobiranom licu, licu povezanom sa lobiranim licem, drugom službeniku ili funkcioneru u organu vlasti; ako ne dostavi pisani izvještaj o radu Agenciji najkasnije do 31. januara tekuće za prethodnu godinu...
Posebno je naglašena transparentnost u samom procesu lobiranja kroz obavezu lobiranog lica da podnese službenu zabilješku o lobističkom kontaktu nadležnom organu u roku od pet dana od dana kad je ostvarilo kontakt sa lobistom. Takođe, obaveza institucija je i da objave informaciju o lobističkom kontaktu na svojoj veb-stranici, čime se dodatno pojačava transparentnost samog postupka.
Коментари (0)
Оставите свој коментар