/ - FOTO: SKUPšTINA
10/03/2022 u 17:28 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

U Beranama bez žena u izbornu trku

Umjesto da idemo trasiranim putem u Evropu sa 40% žena na svim izbornim listama, pojedine stranke u Beranama, na svojim listama nijesu ispoštovale ni zakonski minimum, navode one

Kopredsjednice Ženskog kluba Branke Bošnjak i Vesne Pavićević, obratila se saopštenjem povdom odluke Državne izborne komisije vezane za Berane.

DIK: Poništena zbirna izborna lista za izbor odbornika u Beranama

-Saznanje da je DIK konstatovala nepravilnosti u ispunjavanju zakonskih uslova propisanih čl. 39 a stav 1 Zakona o izboru odbornika i poslanika, u cilju ostvarivanja principa rodne ravnopravnosti, gdje je propisano da se na izbornoj listi treba naći najmanje 30% kandidata manje zastupljenog pola, što podrazumijeva najmanje 30% žena, nas navodi da u Crnoj Gori još postoje partije koje na svaki način pokušavaju da izbrišu žene sa političke scene-navode u saopštenju.

Dodaju:"Umjesto da idemo trasiranim putem u Evropu sa 40% žena na svim izbornim listama,  pojedine stranke u Beranama, na svojim listama nijesu ispoštovale ni zakonski minimum".

-Jedna od najvažnijih aktivnosti predviđenih programom rada Ženskog kluba, jeste između ostalog i veći broj žena u organima odlučivanja i pomjeranje granične kvote od 30% učešća žena na izbornim listama. Zato oštro dižemo glas protiv ovakve pojave, jer partije koje ne teže afirmaciji rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori, ne treba ni da učestvuju u izborima- poručuju one.

Dodaju:"Afirmacija Rodne ravnopravnosti podrazumijeva jednake mogućnosti za žene i  nediskriminaciju, koja je jedna od temeljnih ljudskih prava, čemu teži Ženski klub".

-Tražimo da se svaka degradacija i diskriminacija položaja žene u Crnoj Gori strogo sankcioniše i da se ne dozvoli učestovanje na izborima onima koji nijesu u skladu sa zakonom zastupili učešće žena na izbornim listama- naglašavaju one.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Sramota Srbije da uvede Belorusiji sankcije ! Predsednik Lukašenko je tokom bombardovanja doleteo u Srbiju da nas podrži a mi mu ovako odužujemo . Tugo i sramoto Smrdije !

Dragisa Filipovic
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
24. mart 2025 20:50