
Istraživanje koje je Institut za javno zdravlje sproveo među osobama koje injektiraju droge, a u vezi sa sidom (HIV/AIDS) u Podgorici tokom epidemije pokazuju alarmantne podatke i porast rizičnih ponašanja – čak 91 odsto zavisnika ubrizgava heroin, dok 73,9 odsto njih ne koristi zaštitu (kondome) prilikom seksualnih odnosa, a 61 odsto je imalo odnose sa slučajnim partnerom.
Na osnovu ovog i trendova u ranijim istraživanjima, HIV infekcija (sida) među osobama koje se drogiraju pokazuje karakteristike epidemije niskog intenziteta, zaključuje se u izvještaju.
U izvještaju se ističe da je u istraživanju učestvovalo 400 osoba koje injektiraju droge (OID).
Prema podacima IJZ prosječni uzrast na kom su ove osobe prvi put probale drogu je 16.8 godina. Zavisnici su drogu injekcijom prvi put unijeli sa navršene 23 godine života.
– Prosječna dužina uzimanja droga iznosi 94.7 mjeseci odnosno 7.9 godina. U 12 mjeseci prije implementacije istraživanja, OID su dominantno koristile heroin (91,7 odsto), sedative (82,1) i buprenorfin (82), ali visok je procenat i onih koji su koristili kokain (7), marihuanu/skank (74,6). Antidepresive je uzimala svaka druga OID, amfetamine svaka četvrta, ekstazi/MDMA svaka peta, kao i metadon, hipnotike i analgetike. Više od četvrtine OID injektiralo je više puta nedjeljno u posljednjih 30 dana, a skoro četvrtina više puta dnevno. Sa druge strane, više od četvrtine injektira samo par puta u ovom periodu. Seksualni odnos koji su platili novcem ili drogom imalo je nekad 44.2 odsto OID, što je više u odnosu na posljednje istraživanje. U odnosu na prethodno istraživanje 11,8 ili oko 4 procenta manje punoljetnih zavisnika imalo je seksualni odnos za koji su primili novac ili drogu. Prosječni broj seksualnih partnera OID u posljednjih 12 mjeseci je 3.9. U posljednjih 12 mjeseci, 61.1 procenata OID imalo je seksualni odnos sa slučajnim partnerom – navodi se u izvještaju.
Istraživanje je pokazalo i da prosječna starost pri prvom seksualnom odnosu u populaciji OID iznosi 15.8 godina.
– Svaka treća OID prilikom posljednjeg seksualnog odnosa (posljednjeg ikad) koristila je kondom. Skoro trećina OID nikada nije sa svojim seksualnim partnerom/kom razgovarala o HIV statusu, a svaka peta OID ne zna da li se partner/ka testirao/la na HIV. Velika većina osoba koje injektiraju drogu je nekad pokušala da prestane sa tom praksom – njih 93 odsto. Na liječenju zavisnosti o drogama je nekad bilo 77,7 odsto OID. Bliskog prijatelja ili poznanika koji živi sa HIV-om ima 16.5 odsto OID. U prethodnih 12 mjeseci, 38.4 procenta OID je iskusilo psihičko uznemiravanje ili zlostavljanja (ismijavanje, vrijeđanje, prijetnje) više puta, a 3.8 odsto jednom. OID su u prethodnih 12 mjeseci bili izloženi ovakvoj vrsti nasilja i od strane zdravstvenih radnika, i to 15.2 procenata, više puta. Sve je više OID bez formalnog obrazovanja. Procenat OID bez završene osnovne škole porastao je mnogostruko, a dvostruko je porastao i procenat OID koji su završili više ili visoko obrazovanje. Istovremeno je opao procenat OID koji su završili osnovnu školu, dok je udio OID sa završenom srednjom školom sličan onom iz prethodnog istraživanja. Prilikom prvog predoziranja u životu, prosječna starost OID bila je 25.9 godina. Prosječan broj predoziranja ikad u životu iznosi 2.6 puta. Najveći dio OID nekada je bio uključen u buprenorfinski program supstitucije ili održavanja u ambulantnim uslovima. Četiri od deset OID bilo je uključeno u grupe samopomoći, svaka treća OID bila na bolničkom liječenju, u terapijskim zajednicama više od četvrtina OID, kao i u programu metadonske detoksikacije. Skoro svaka četvrta OID je išla na psihijatrijski tretman više od trećine OID – 37.2 odsto je trenutno u programu supstitucione terapije – piše u izvještaju.
Podaci među ispitanicima pokazuju da nijedan zavisnik iz uzorka istraživanja nije odgovorio/la da uzima terapiju za liječnje side (ART).
– No, kako je poznato da među osobama koje žive sa HIV-om u Crnoj Gori ima i osoba koje injektiraju drogu, razumno je pretpostaviti da se ovaj rezultat ne može generalizovati iz uzorka na populaciju OID, odnosno, da određeni procenat OID uzima terapiju za HIV – navode iz IJZ.