Завод за хитну помоћ / фото: Редакција (архива)
08/03/2022 u 16:32 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Возачи хитне помоћи огорчени због обрачуна зарада; Пријете да неће возити пацијенте због смањења плате

Нијесмо вјеровали да ће да нам обрачунају плате као помоћном особљу које носи боце за кисеоник, или ради око гријања, истиче возач хитне из Улциња Петар Јунковић

Синдикат запослених у Заводу за хитну медицинску помоћ жалио се Министaрству здравља и управи те установе да су по новом гранском колективном уговору возачима у тиму за транспорт умањени коефицијенти зарада и да су дискриминисани у односу на колеге у тиму, иако заједно помажу најтеже повријеђенима из удеса. Из Министарства здравља су потврдили "Дану" да је дошло до пропуста у гранском уговору због чега је умањен коефицијент и да су предузели све активности да пропус исправи.

Предсједник дијела Синдиката запослених и возач у Хитној Чедомир Савковић казао је за "Дан" да 54 запослених у тој служби из читаве државе није остало без повећања коефицијената зарада по гранском колективном уговору. Он истиче да су им умјесто вредновања свакодневног тешког рада коефицијент са 6,15 умањили на 6,05, што је, ако се рачуна ноћни и прековремни рад, око 50 еура по возачу.

– Према гранском уговору сврстани смо у немедицински кадар, иако свакодевно дјелујемо као дио медицинскомг тима и помажемо при изношењу повријеђених у саобраћајним удесима, спуштамо се низ литице како бисмо помогли љекарској екипи, из зграда носимо пацијенте до амбулантног возила. Сматрамо да нам није довољно само дјелимично повећање плата од 17,5 одсто јер смо и те како укључени у рад здравственог система. Наш посао није ништа мање одговоран од посла колега техничара или медицинских сестара. Нама нијесу повећали коефиценте за 12,5 одсто, а возачима техничарима јесу на 6,98. Огорчени смо на овакав однос министарстава здравља и финансија према људима који 24 сата дневно возе и спасавају људске животе. Обраћали смо се управи Хитне и Министарству здравља и сви одговорност пребацују једни на друге. Поручујемо им да ако наставе да нас на овај начин третирају, нећемо помагати медицинским тимовима приликом извлачења и ношења пацијената у хитним случајевима већ ћемо само бити за воланом. Нека јавност зна у каквој смо ситуацији јер ми нијесмо за ово одговорни – истиче Савковић.

Његов колега из Улциња, возач Петар Јунковић истиче за "Дан" да су затечени оваквом ситуацијом јер их нико није обавијестио да неће бити обухваћени повећањем плата кроз грански колективни уговор.

Стресно помагати у хитним случајевима

Јунковић истиче да су узалуд покушавали да ступе у контакт са надлежнима у ресору здравства.

– Колегама возачима који имају завршену медицинску школу увећани су коефицијенти, а радимо исти посао. Радимо стресан посао и то нас већ троши, учествујемо у спасавању тешко повријеђених из саобраћаја, из мора, гледамо људе који се боре за живот. Сматрам да однос Министарства здравља према нама и нашим колегама нијње фер. Како су нам јавиле колеге из Подгорице од наших захтјева засад нема ништа – каже Јунковић.

– Нијесмо вјеровали да ће плате да нам обрачунају као помоћном особљу које носи боце за кисеоник или ради око гријања. Министри су прије два мјесеца најавили повећање плата за здравствене раднике, али не да нам нијесу увећали него платна листа показује да су нам умањени коефицијенти и да смо добили повећање само по основу програма Европа сад – каже Јунковић.

Из Министарства здравља је "Дану" саопштено да су Гранским колективним уговором за здравствену дjелатност, од 1.1.2021. године, ВКВ радници, ВКВ возачи санитетских возила, ВКВ возачи у тиму Хитне медицинске помоћи и ВКВ возачи за рад на терену у Институту за jавно здравље били у групи сложености послова шест, са планираним коефициjентом 6,15.

– Међутим, због техничког пропуста у уовору за ову категориjу, умjесто 6,15, уписан jе коефициjент 6,05. Таj пропуст jе уочен, па jе овоj категориjи без престанка исплаћивана зарада по утврђеном коефициjенту 6,15. Приликом израде новог Гранског колективног уговора коришћен jе претходни документ, са овом грешком у куцању, због чега jе и дошло до забуне, jер jе остао уписан коефициjент 6,05 умjесто 6,15. Дакле, Министарство здравља jе одмах предузело све активности да се оваj пропуст исправи, те у коначном он ниjе утицао на висину исплаћених зарада запосленима из горе наведених категориjа ни у jедном тренутку. С обзиром на то да владин програм Европа сад предвиђа повећање зарада свим запосленима у jавном сектору и ова категориjа запослених имаће додатно увећану зараду, по важећем коефициjенту 6,15. Циљ Владе и Министарства здравља је као што смо и више пута напомињали, а програмом Европа сад и реализовали побољшан стандард свих грађана Црне Горе – наводе из министарства.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 03:02