
Predstavnici ljekara su u decembru prošle godine izabarali novu skupštinu Komore koja je u februaru smijenila predsjednika Aleksandra Mugošu i za vršioca dužnosti postavila Milenu Popović Samardzić. Nakon toga su uslijedile tužbe i sukobi između bivšeg i sadašnjeg rukovodstvao. Mugoša je smatrao da je nezakonito smijenjen i da ima još jednu godinu mandata. On je Cerovićevu i Popović Samardzić prijavio zbog navodnog napada na službenice Komore, dok su ga one optužile da je nezakonito zaključao službene pečate kako bi ih spriječio da se zavedu odluke Skupštine o njegovoj smjeni.
Cerovićeva ističe da će u narednom periodu pod posebnom pažnjom biti trošenje novca u Komori. Prema njenim riječima, većina dokumentacije i podataka iz računara je nedostupna, a situacija u Komori se negativno odrazila na zdravstveni sistem.
– Moramo uvesti kontrole jer smo od Aleksandra Mugoše tražili da nam objasni gdje je potrošen novac za službena putovanja i imamo odgovore o tome koliko je novca utrošeno za određeni period. Bez bilo kakvih računa i potvrda. Moramo uvesti eksternu reviziju i upoznati se sa stanjem u instituciji. Bilo je obustavljeno izdavanje licenci ljekarima, odnosno dozvolama za rad koju mora da ima svaki ljekar u Crnoj Gori. U ovom slučaju licence nijesu mogli dobiti ljekari koji su završili medicinu ili kolege koje su završili specijalizaciju. Možete zamisliti koja je to opstrukcija za naš sistem, u trenutku kada imamo pandemiju virusa korona. Nijesu mogli doći ljekari konsultanti iz inostranstva, kojima treba dozvola za rad, zbog čega je Klinički centar bio u velikom hendikepu jer nije mogao angažovati subspecijaliste. Mi u KCCG smo tražili da se omogući dobijanje tih dozvola, ali je Komora svih ovih mjeseci bila pasivna. Ministarstvo zdravlja je napravilo nadzor i oni su na sebe preuzeli izdavanje licenci, tako da se nadamo da će to biti brzo aktivirano. Mi smo sada u Komori u nezavidnoj situcaiji, jer su izbirsani podaci iz kompjutera, što će biti i stvar nadležnih organa. Nije urađen finansijski izvještaj. Prilikom preseljenja u nove prostorije izgubila se dokumentacija: moramo da napravimo elektronsku bazu podataka, gdje će biti evidentirani svi ljekari. Svi oni će imati svoj personalni dosije i Komora će moći da učestvuje u planiranju zdravstvene politike. Na taj način ćemo utvrditi gdje nedostaje kadra, u kojim ustanovama i u kojem regionu. Znamo koliki je deficit kadra, recimo u bolnici u Pljevlja kada sam ja završila medicinu bilo je 66 specijalista, sad ih ima 22 – ističe Cerovićeva.
Ona navodi da je vrlo važan korak poboljšanje socio-ekonomskog statusa doktora.
– Mladi doktori su posebno ugroženi i ako to riješimo imaće manju potrebu da idu u inostranstvo. Sada čekamo odluku Skupštine i nadamo se da će plate ljekara biti uvrštene u zakon o zaradama u javnom sektoru. To je jedini način da se poboljša socio- ekonomski status doktora. Moramo raditi na tome da se ljekarima riješi stambeno pitanje, da opštine obezbijede placeve za izgradnju stanova po povoljnim uslovima – kaže Cerovićeva.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar