Sudije američkog Vrhovnog suda trebalo bi da donesu odluku o zakonu koji je 19. januar odredio rok za Tiktok da ili proda svoje operacije u SAD ili da se suoči sa zabranom u zemlji.
Vlasti u Pekingu najviše žele da američko poslovanje Tiktoka ostane u vlasništvu matične kineske kompanije Bajtdens, ali analiziraju i scenarije za vanredne situacije od kojih je jedan prodaja Ilonu Masku, prenosi Blumberg pozivajući se na anonimne upućene izvore.
Prema jednom scenariju o kojem je navodno raspravljala kineska vlada, Maskova firma Iks (Tviter) bi preuzela kontrolu nad Tiktokom u SAD i ove firme bi zajednički vodile poslovanje, dodaju izvori.
Tiktok u Sjedinjenim Američkim Državama ima više od 170 miliona korisnika, što bi pomoglo naporima platforme Iks da privuče oglašivače.
Mask ima i zasebnu kompaniju za razvoj vještačke inteligencije (xAI), koja bi mogla da ima koristi od ogromne količine podataka na Tiktoku.
Kineski zvaničnici tek treba da postignu čvrst konsenzus o tome kako dalje, a njihova razmatranja su još uvijek preliminarna, rekli su izvori njujorške agencije, prenosi Tanjug.
Predstavnici Tiktoka, koji su više puta u prošlosti naglasili da neće prodavati svoj biznis u Americi, demantovali su vest Blumberga i označili je za "čistu fikciju".
- Ne može se očekivati da komentarišemo čistu fikciju - rekao je portparol Tiktoka za BBC.
Platforma Iks još uvijek nije reagovala na zahtjev za komentar.