Pomoćni dio rakete koji se vratio na mjesto lansiranja uhvatio je robot, to jest dvije ogromne mehaničke ruke.
Visoka skoro 121 metar, letjelica „Staršip“ poletjela je sa juga Teksasa, u blizini meksičke granice. Preljetela je iznad Meksičkog zaliva i nastavila ka krajnjoj destinaciji koja je tačka u vodi kod Australije.
„Staršip“ je krenuo na put ka mjestu u Indijskom okeanu koje se nalazi zapadno od Australije, gdje će pokušati da se vrati u atmosferu, nakon čega je planirano slijetanje u vodu.
Na oko 74 kilometra od Zemlje pomoćni dio „Staršipa“, takozvani buster, odvojio se i vratio na mjesto odakle je raketa lansirana.
Dvije džinovske robotske ruke pričvršćene za lansirni toranj uspešno su uhvatile buster pri sletanju.
- Ovo je dan za ulazak u istoriju inženjerstva - rekla je Kejt Tajs iz „Spejs Iksa“, iz sjedišta kompanije u Hotornu u Kaliforniji.
Kako je ranije najavljeno iz „Spejs Iksa“, i buster i lansirni toranj moraju biti u dobrom, stabilnom stanju. U suprotnom će završiti u Meksičkom zalivu kao i prethodni pomoćni djelovi „Staršipa“. Procijenjeno je da je sve spremno za bezbjedno hvatanje i sve je zaista i prošlo kako treba.
Ovo je peti probni let letjelica „Staršip“. Četiri rakete su na kraju uništene ili ubrzo nakon polijetanja ili dok su uranjale u more. Prethodni pokušaj, u junu, bio je najuspješniji do sada, jer se let završio bez eksplozije.