Kao što je već poznato, riječ je o potpuno višekratnoj megaraketi dizajniranoj da pomogne čovječanstvu da se vrati na Mjesec te da otputuje na Mars.
Lansiranje je zakazano za 17:00 sati po lokalnom vremenu iz baze Starbase u Teksasu. Kao i obično, prijenos uživo će biti osiguran i počeće 35 minuta prije polijetanja rakete.
Starship je dosad letio šest puta, u martu i junu 2023. godine te u martu, junu, oktobru i novembru prošle godine.
Oktobarska misija je uključivala uspješno hvatanje Starshipovog Super Heavy boostera pomoću ruke na lansirnom tornju u Starbaseu. Upravo taj uspjeh će SpaceX pokušati ponoviti tokom sedmog leta. Podsjetimo, to je bio dio plana i u novembru tokom šestog leta, ali su komunikacijski problemi s tornjem rezultirati odbacivanjem ovog pokušaja.
Gornja faza Starshipa visoka 50 metara, koja je poznata kao Starship ili Ship, spustiće se u Indijski okean u ponedjeljak, baš kao i tokom tri prethodna lansiranja.
SpaceX će pokušati napraviti i određen napredak. Prvi put će Ship pokušati isporučiti teret u svemir, a to će biti deset "lažnih" satelita slične veličine i težine kao nova generacija Starlinkovih satelita.
Kao što je poznato, Starlink je SpaceX-ova megakonstelacija u niskoj orbizi zemlje, koja omogućava pristup internetu na Zemlji. Kompanija računa na Starship u svojim planovima završetka ogromne mreže satelita, koja bi trebala sadržavati više od 40.000 satelita.
"Starlink simulatori će biti na istoj suborbitalnoj putanji kao i Starship, a mjesto pada je Indijski okean", saopšteno je iz SpaceX-a.
Super Heavy će takođe sadržavati korišteni hardver prvi put tokom sedmog leta, a to je zapravo Raptor motor koji je pripadao boosteru korištenom za lansiranje i povratak petog Starshipa.
Recimo i da će moćna raketa New Glenn kompanije Blue Origin prvi put poletjeti u petak 10. januara.