električni avion / - FOTO: PRINTSCREEN
04/02/2023 u 02:00 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) Predstavljen najveći električni teretni avion

Avion ima kompaktne dimenzije, dug je 7,3 i visok 2,1 metar, dok raspon njegovih krila iznosi 11,5 metara

Tehnologija potpuno autonomnih vozila napreduje, a dronovi se već koriste u različite svrhe. Međutim, sada je uveden nezavisni električni teretni avion, prenosi Avaz.

Riječ je o kargo avionu Pelikan, koji proizvodi kompanija Pika, koji je zapravo najveći električni teretni avion i prvi autonoman u svojoj klasi.

Pika sa sjedištem u Kaliforniji je startup fokusiran na tehnologiju autonomnih vozila, 2020. godine predstavio je autonomni avion za prskanje pesticida pod nazivom Pelican Spraier.

- Dizajnirali smo ovu letilicu da eliminiše emisiju CO2 iz logističkog lanca, a istovremeno nudi znatno veću brzinu u poređenju sa kopnenim transportom, dok su operativni troškovi samo djelić od konvencionalnog vazdušnog transporta - rekao je Majkl Norsija, generalni direktor i izvršni direktor kompanije Co. -osnivač Pike-a.

Pelikan kargo ima domet od 321 kilometar i može da ponese nešto više od 180 kilograma tereta. Koristi litijum-jonsku bateriju od 50 kVh, kao i četiri elektromotora od 33,5 KS. Avion takođe koristi trostruko redundantne baterije kako bi postigao visok nivo bezbjednosti eliminisanjem mogućnosti pojedinačnih tehničkih kvarova.

Avion je kompaktnih dimenzija, dugačak je 7,3 metra i visok 2,1 metar, dok mu je raspon krila 11,5 metara. Za operacije je potrebna popločana/šljunkovita/zemlja/trava pista dimenzija samo 183 k 15 metara. Letjelica može da postigne brzinu krstarenja između 148 i 167 km/h, a zahvaljujući svojim specifikacijama može da se koristi na lokacijama sa manjom infrastrukturnom podrškom.

Pelican Cargo je opremljen motorom za let sa šest procesora smještenim u dva odvojena računara, koji mogu da obrađuju milione podataka prikupljenih napred postavljenim LIDAR radarom, laserima okrenutim nadolje i redundantnim IMU (inercionim mjernim jedinicama) i nosačima podataka.

Motor može da programira jedan pilot na zemlji i nudi mogućnosti dinamičkog preusmjeravanja putem satelitske veze. Avion takođe ima rezervni padobranski sistem, a koristi najsavremenije 3D mapiranje iz vazduha i dinamičko planiranje putanje da bi „znao” gdje su prepreke i kako ih izbjeći.

Kompanija je prikupila 37 miliona dolara u finansiranju Serije A i dobila je više od 80 prednarudžbi za svoj avion Pelican Spraier, kao i tri porudžbine za Pelican Cargo.

Novi model se trenutno testira u fabrici u Kaliforniji. Prva komercijalna operacija aviona Pelikan kargo trebalo bi da počne u drugoj polovini ove godine.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 18:14