Vidovdan je nepokretni vjerski praznik koga praznuje Srpska pravoslavna crkva 28. juna i jedan je od najvećih srpskih praznika. Spada u nepokretne praznike, a po starom kalendaru je 15. juna.
Značaj Vidovdana za srpski narod proističe iz istorijskih događaja koji su vezani za taj datum. Od svih je najznačajniji Kosovski boj, pogibija kneza Lazara (1371-1389) i tzv. propast Srpskog carstva, pa se tog dana, pored svetog Amosa, od početka XX vijeka slavi i crkveni praznik Svetog velikomučenika kneza Lazara i svetih srpskih mučenika.
O porijeklu narodnog naziva praznika postoji više verzija, ali nijedna nije dokazana, odnosno potvrđena. Po jednoj ovaj praznik je nastavak slavljenja slovenskog paganskog božanstva Svetovida, koji je bio bog obilja i rata i koji je možda bio srpski vrhovni bog. Po drugoj interpretaciji su poštovanje svetog Vida (lat. Sanctus Vitus) donijeli sa sobom njemački katolički rudari Sasi, a njihov svetac je prilagođen lokalnom stanovništvu. Međutim, treba imati u vidu da su u Polablju gdje je takođe poštovan Svetovid, njegova svetilišta mahom zamijenjena crkvama posvećenim svetom Vitu. Po trećoj interpretaciji, i moguće najvjerovatnijoj, u pitanju je ostatak Zapadnog hrišćanstva iz vremena dok je među Srbima bio jači uticaj Rima nego Carigrada.
Po interpretaciji koja se vezuje za tradiciju i mit Kosovskog boja, sudar dvaju vojski na Kosovu polju je trebalo da se desi na dan kada treba da se vidi ko je vjera, a ko nevjera. Po tom mitu se od tada taj dan naziva Vidovdanom.