Mošti Svetog Vasilija Ostroškog čuvaju se u manastiru Ostrog kao velika svetinja više od 300 godina.
Manastir Ostrog postao je mjesto hodočašća za vjernike svih religija.
Pretodnih dana je u hodočašću do manastira Ostrog učestvovao vjerni narod iz Crne Gore, ali i zemalja regiona.
Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije kazao je nakon liturgije da je Sveti Vasilije Ostroški išao uskim i tijesnim putem za Hristom cio svoj zemaljski život, noseći krst i breme svog naroda, prenosi Radio Svetigora.
- Zato mu je zbog njegove ljubavi prema Bogu, Crkvi i svom narodu Bog dao blagodat da čini čudesa, da tužne tješi, bolesne liječi i da pokazuje silu svete pravoslavne vjere - kazao je mitropolit.
Istrakao je da se danas vjerni narod okuplja oko Svetog Vasilija, kao što je to nekad bilo u Mileševi oko kivota Svetog Save.
- Kao što se naš srpski rod okupljao oko Svetoga Save u manastiru Mileševi, tako u naše vrijeme ljudi dobijaju od Boga molitvama Svetoga Vasilija iscjeljenje, liječenje, krepost i silu. Sabiramo se ovdje u Manastiru Ostrog kod njegovog nasljednika Svetoga Vasilija Ostroškog - poručio je mitropolit.
Podsjetimo, večeras u Nikšiću tradicionalno kreće svečana litija od Saborne Crkve Svetog Vasilija Ostroškog na Trgu Šaka Petrovića.
Sveti Vasilije rođen je kao Stojan Jovanović u selu Mrkonjiću u hercegovačkom Popovom Polju 1610. godine.
Sveti Vasilije se zamonašio u trebinjskom manastiru Uspenija Bogorodice. Ubrzo nakon toga je postao episkop. Najprije je boravio u Tvrdošu, a potom prelazi u Ostrog.
Neumoran u molitvama, postu i fizičkom trudu, Sveti Vasilije mirno se upokojio na današnji dan 1671. godine.
Na hiljade vjernika prisustvovali su sinoć bdenju u navečerje praznika.
Tradicionalni dan velikog okupljanja vjernika je 12. maj, ali i Trojičin dan, kada se održava Veliki narodni sabor u Ostrogu.
Svetitelju u čast podignute su i brojne crkve, a slavi se i kao krsna slava.