
Gradnja bulevara ka Tuzima ostavila je bez saobraćajne veze kuće i imanja 20-ak romskih porodica iz naselja na Ćemovskom polju jer je preko skretanja koji su koristili za za ulaz u naselje sada napravljen trotoar sa ivičnjacima. Izgradnjom trototara, kako pričaju stanovnici naselja, onemogućen im je prilaz do domova zbog čega su prinuđeni da kruže do Novog duvanskog kombinata i dalje.
Stanovnik naselja Halil Adžović kaže da ovo naselje postoji preko 100 godina, te da su kuće sagradili na svojem zemljištu.
– Zemljište na kojem su kuće sagrađene je naših pradjedova. Imamo kopije dokumentacije o tome. U katastru piše da je zemljište u svojini 1/1 na mog djeda Fejzula Adžovića. On je dio toga zemljišta prebacio na sinove. Probao sam da izvadim originalne papire ali nijesam uspio, u katastru ne možemo da dobijemo orignalne listove nepokretnosti. U ovom naselju su mi živjeli djedovi, pradjedovi – priča Adžović.
Sa bulevara do kuća u ovom naselju vodi 200 metara makadama. Halil Adžović kaže da je put dva puta nasipan, ali da asfalt nikada nije stigao.
– Ovdje postoji više od 20-ak kuća koje su sagrađene od tvrdog materijala. Nekada je tu živjelo preko 1.000 stanovnika. Sada smo onemogućeni da izađemo na bulevar jer su nam put zabarakadirali. Prilaz kućama su nam presjekli trotoarom. Idemo kroz cijelo naselje do Novog duvanskog kombinata. Ja se divim što se gradi bulevar jer je to dobro i za Crnu Gori i za Albaniju, ali nije dobro da nekoga pregrade i da mu stave barikade da ne može da prolazi. Da je Titovo vrijeme mi bi u radne akcije išli i pomogli gradnju. Svako ko želi dobro gradu, sebi i svojoj djeci treba da bude zadovoljan što se grad gradi i nismo protiv toga, ali jesmo protiv toga da ne možemo da se uključimo u saobraćaj – priča Adžović.
Adžović priča da niko od stanovnika ovog naselja nije zaposlen, te da žive od prodaje sekundarnih sirovina.
– Sakupljamo žice i materijal, po kontjenerima skupljamo hranu. Osamdeset odsto ovdje su socijalni slučajevi. Niko o nama ne vodi računa, a mi imamo i lične karte, i vozačke dozvole i pasoše Crne Gore. Koristimo prava glasa na izborima, ali nas niko ne vidi. Vjerovatno sam politički nepodoban. Ja sam prvi uveo struju u kuću 2006. godine, a posle su mi je isključili poručujući da sam se priključio na nelegalno. Ja sam platio sve priključke. Svaki građanin ima pravo na normalne uslove života. Kao što svakog građanina sleduje, tako sleduje i mene. Međutim, ja na to nemam pravo jer očigledno nekome smetam – navodi Adžović.
Njegov komšija Ado Adžović kaže da od nadležnih traže da im otvore put.
–Ostali smo bez priključka. Niko nas nije obilazio da nam kaže da ćemo ostati bez puta, ponašaju se kao da ne postojimo. Od kad znam za sebe ovdje živimo. Živimo od otpada, niko nije zaposlen, a mi se snalazimo kako znamo i umijemo. Tražimo da nam otvore put da možemo da se uključimo na glavnu saobraćajnicu – navodi Ado Adžović.