Mjesto gdje se završava bulevar / -Arhiva Dana
07/05/2022 u 08:30 h
Nataša SpaićNataša Spaić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) Hangarima i pristupnom kolosijeku ŽICG prijeti rušenje

Predviđenim rušenjem objekata ŽICG, koji su u funkciji željezničkog saobraćaja i održavanja pruga, mogla bi se ugroziti i bezbjednost željezničkog saobraćaja, ukazala je Marina Radunović, izvršna direktorica ŽICG

Komisija za eksproprijaciju Uprave za za katastar i državnu imovinu počela je procjenu objekata Željezničke infrastrukture Crne Gore na trasi nastavka Bulevara Save Kovačevića. Pretposavlja se da će hangari ali i dio kolosjeka biti porušeni zarad potrebe gradnje ove saobraćajnice. U pitanju suobjekti ovog državnog preduzeća u blizini Željezničke stanice, a koji su u upotrebi.

Rušenjem objekata, kako je saopštila Marina Bošković, izvršna direktorica Željezničke infrastrukture, ugrozilo bi željeznički saobraćaj. Zbog toga se ona obratila Dragani Lukšić, generalnoj direktorici Direktorata za željeznički saobraćaj, i Veselinu Mandiću, glavnom željezničkog inspektoru, tražeći od njih da preduzmu mjere iz svoje nadležnosti.

image

Objekti ŽICG predviđeni za rušenje

-Arhiva Dana

– Obavještavam vas da se bez najave ili legitimisanja izvršnom direktoru, kao odgovornom licu, u objektima mehanizacije ŽICG pojavio sudski vještak, Marko Radunović i pristupio uzimanju mjera radi procjene vrijednosti objekata ŽICG, za koje tvrdi da su predviđeni za rušenje. Prilikom izrade projektne dokumentacije za Bulevar Save Kovačevića, ako je o tome riječ, Glavni grad je predvidio rušenje objekata ŽICG koji su u funkciji željezničkog saobraćaja i održavanja pruga, čime bi se ugrozila cjelina željezničke infrastrukture, moguće i ugrozila bezbjednost željezničkog saobraćaja. Molim da, kao resorno ministarstvo, direktorat za željeznički saobraćaj uspostavite komunikaciju sa nadležnim, kao i da preduzmete mjere iz domena svoje nadležnosti – piše u dopisu koji je Marina Bošković uputila Dragani Lakšić i Veselinu Mandiću.

Glavni grad: Gradnja nemoguća dok se objekti ne dislociraju

Iz Glavnog grada juče je saopšteno da se na trasi podvožnjaka nalaze objekti koje koriste željeznička preduzeća i koji se moraju dislocirati.

– Uprava Glavnog grada i Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice održali su više sastanaka sa predstavnicima Uprave za željeznički saobraćaj i menadzmentom Željezničke infrastrukture u cilju definisanja konačnog projektnog rješenja. Riječ je o jednoj od najsloženijih saobraćajnih veza, kako zbog same gradnje ispod željezničke infrastrukture, tako i zbog potrebe stalnog funkcionisanja željezničkog saobraćaja tokom izgradnje bulevara. Izradi projekta povezivanja Bulevara Save Kovačevića i Zmaj Jovinog je blagovremeno pristupila Agencija za izgradnju i razvoj. Međutim, na trasi podvožnjaka se nalaze objekti koje koriste željeznička preduzeća i bez njihovog prethodnog dislociranja gradnja nije moguća. Na poslednjem sastanku je dogovoreno da Uprava izradi studiju o mogućim lokacijama koje neće ugrožavati izgradnju podvožnjaka. Glavni grad još uvijek nije dobio informaciju koje aktivnosti su preduzete s tim u vezi. Dok se to pitanje ne riješi, nije moguće raditi dalje na projektu – poručuju iz Glavnog grada.

Da su počeli da mjere objekte radi procjene njihove vrijednosti za „Dan“ je potvrdio Marko Radunović, sudski vještak. Radunović je naveo da posao sprovode po zahtjevu uprave Glavnog grada.

– Kao član centralne komisije za eksproprijaciju nepokretnosti obišao sam lice mjesta, a na osnovu zahtjeva uprave Glavnog grada. Zahtjev smo dobili ove godine i imali smo nekoliko urgencija. Na licu mjesta sam našao dva objekta na trasi buduće veze između Bulevara Save Kovačevića i Ulice Josipa Broza Tita za koje se traži eksproprijacija. Oba objekta su predviđena za rušenje čim je zahtjev za eksproprijaciju stigao. Objekti su u funkciji, jedan od njih služi za opravku, servis i održavanje vagona – naveo je Radunović.

On je naveo da je obilaskom terena utvrdio da postoje i kolosjeci određene dužine koji će takođe, morati biti porušeni. Kako objašnjava Radunović u pitanju su interni kolosjeci koji služe za dolazak vozova do radionice, a ne kolosjeci kojima se odvija saobraćaj na pruzi Beograd-Podgorica- Bar. Sudski vještak objašnjava da zapisnik još nije završen.


– Još nisam pokupio sve podatke. Komisiju interesuju gabariti tih objekata i stanje enterijera kako bi u skladu sa ponudom i potražnjom iskazali vrijednost tih nepokretnosti. Nakon što se završi procjena ona se prosleđuje Glavnom gradu odnosno Direkciji za imovinu Glavnog grada da nastave postupak eksproprijacije. Glavni grad može da prihvati procjenu vrijednosti, ali i da je ne prihvati već da uloži žalbu – saopštio je Marko Radunović.

Da li je Ministarstvo kapitalnih insvesticija postupilo po zahtjevu Marine Bošković, pitali smo Draganu Lukšić, generalnu direktoricu Direktorata za željeznički saobraćaj u ovom državnom organu. Međutim, odgovor nismo dobili.

Agen­ci­ja za iz­grad­nju i raz­voj Pod­go­ri­ce još 2016. godine za­tra­ži­la od Se­kre­ta­ri­ja­ta za pla­ni­ra­nje i ure­đe­nje pro­sto­ra iz­da­va­nje UT uslova za na­sta­vak Bu­le­va­ra Sa­ve Ko­va­če­vi­ća do Zmaj Jo­vi­ne uli­ce. Na ovom po­te­zu je pla­ni­ra­na iz­grad­nja pod­vo­žnja­ka is­pod že­lje­znič­ke pru­ge kao i kru­žni tok na ras­kr­sni­ci sa Uli­com Jo­si­pa Bro­za Ti­ta, što su za pret­hod­nih ne­ko­li­ko go­di­na vi­še pu­ta na­ja­vlji­va­le grad­ske vla­sti, ali je sve osta­ja­lo sa­mo na ri­je­či­ma.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
28. april 2025 01:46