
Stanovnici Malesije plaćaće skuplju vodu nego kada je te usluge obračunavao podgorički Vodovod. Prema cjenovniku koji je usvojen na Skupštini opštine Tuzi takozvani start na računu je 1,32 eura, a na to će im se dodati utrošeni kubici koji koštaju 43 centa po kubiku. U pitanju su cijene bez uračunatog PDV-a, a odnose se na fizička i na pravna lica. Na računima podgoričkog Vodovoda start je 96 centi, a kubik vode 0,31 euro, takođe bez PDV-a.
Direktor preduzeća Vodovod i kanalizacija Tuzi Esmin Bećović kaže da je cijena po kubiku za pravna lica manja, dok je kubik za fizička lica skuplji.
– Cijena kubika vode za pravna lica je pojeftinila tri puta jer je kubik bio 1,20 eura, a sada iznosi 43 centa, dok se za fizička lica cijena povećala deset centi. Preduzeće Vodovod ima 4.200 korisnika, od kojih 3.900 fizičkih i 300 pravnih lica. Socijalna katergorija će imati povlastice od 50 odsto na račun za utrošenu vodu. Programom rada preduzeća planirano je 490.000 prihoda za ovu godinu. Gotovo sva naselja imaju vodu. Samo brdski dio nema, kao recimo naselja Krševo, Prifte, Pikalje za koje se nadam da će dobiti vodu do kraja godine, naravno uz pomoć Opštine Tuzi – kaže Bećović.
Građani, osim toga što su nezadovoljni cijenom, kažu da se i kubici ne obračunavaju kako treba.
– Poskupljenje nije dobro. Nije samo voda poskupila već i sve ostalo, moramo da se privikavamo. Ne znam ko odlučuje o cijenama jer po meni to bi bilo najlogičnije da se radi na državnom nivou, da ne može da zavisi od mjesta do mjesta. Recimo da Tuzi imaju jednu cijenu, Podgorica drugu, Zeta treću. Tu bi trebalo sve da bude isto. Supruga plaća račune tako da ne znam koliko iznose, ali vidim da negoduje zbog cijene – kaže Fujo Krkanović.
Toma Junčaj kaže da je za njega sve skupo jer ima penziju od 180 eura.
– Za mene je sve skupo jer mi je penzija 180 eura, a nas je dvoje. Ja imam 91 godinu, a supruga 86 godina i živimo od male penzije. Sad sam došao da platim vodu. Ne potrošimo mi mnogo kubika, ali imamo i malo bašte ispred kuće pa zalivamo. Svaki mjesec su nam rčauni različiti, nekada tri, šest, deset eura– ističe Junčaj.
Jasmin Decević nije zadovoljan rukovodstvom i radnicima koji rade u Vodovodu Tuzi.
– Dođe nam račun 20 eura, sledeći 50 eura, a ista potrošnja. Loše obračunavaju i vode posao. Ne znam ko je glavni, ali nije samo kod mene tako. Dešava se da ljudi koji žive van i dođu posle četiri mjeseca sačeka ih račun za vodu od 30 eura, a moraju da ga plate iako nijesu potrošili. Isto je slučaj i kada tvrde da domaćinstvo koje čini jedna osoba potroši kao petočlana. I tako građani ispaštaju dok je vladajućim partijama i opoziciji dobro – kaže Decević.
Коментари (1)
Оставите свој коментар