Потписан је уговор за изградњу главног постројења за пречишћавање отпадних вода у Ботуну чиме су се стекли услови да извођач, турске фирме Кузу груп и Алкатраш, са радовима крену почетком наредне године. Параф на уговор од 3.500 страна јуче су ставили Иван Вуковић, градоначелник Подгорице, Филип Макрид, извршни директор предузећа Водовод и канализација, Мехмет Емре Бастопку, директор фирме Kузу груп, и Баурам Албауарк, члан борда директора Алкаташа. Рок завршетка радова је 36 мјесеци.
Систем за пречишћавање отпадних вода је најзначајнији инфраструктурни пројекат у историји града, а само постројење најважнији сегмент будућег система, казао је Иван Вуковић.
– Када за три године буде у функцији моћи ћемо да кажемо да смо ријешили највећи еколошки проблем не само града него и овог дијела Црне Горе. Поносни смо на то што смо на самом почетку добили вриједан грант од 10 милиона еура од Европске комисије, а прошле године и додатних 23 милиона еура кроз Западно-инвестициони оквир – рекао је Вуковић.
Амбасадорка Европске униjе у Црноj Гори Оана Кристина Попа казала jе да ће се имплементациjом овог проjекта одговорити на значаjне еколошке изазове са коjима се Црна Гора суочава.
– Европска униjа jе издвоjила скоро 33 милиона еура за реализациjу овог значаjног проjекта. Ова донациjа показуjе спремност Европске униjе да помогне Црноj Гори да одговори на велике еколошке изазове и испуни обавезу усклађивања сa европским стандардима. Ново построjење ће значити чистиjу воду и здравиjу животну средину. Наша финансиjска подршка ће покрити и трошкове проширења канализационог система Подгорице – навела је Оана Кристина Попа.
Реализацијом система за пречишћавање отпадних вода, у вриједности од 47,3 милиона еура, биће сачуване подземне воде Ћемовског поља, зетске равнице, ријека Морача, а самим тим и водоизвориште Бољесестре и Скадарско језеро, поручио је Филип Макрид.
„Дан” је занимало да ли ће поскупљење грађевинског материјала и енергената утицати на цијену изградње постројења, те да ли ће можда због тога, Град радити анексе уговора.
– Физичка изградња постројења планирана је почетком наредне године. Имаћемо фазу пројектовања а то значи да нам слиједи израда главног пројекта, његова ревизија, добијање грађевинске дозволе и свих неопходних сагласности, након чега улазимо у радове. У овом тренутку имамо уговор који је по фиксним цијенама и уколико дође до неких великих ломова на тржишту, можемо разматрати неке ствари. У овом, тренутку сматрамо да кроз исплату авансне гаранције од 20 одсто и редовну реализацију активности, нећемо доћи у ситуацију да потписујемо анексе уговора – навео је Макрид.
Потписивање уговора пратио је протест становника Ботуна који поручују да неће дозволити изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода у Ботуну. Становник Ботуна Милан Ћетковић наводи да су очекивали од Дритана Абазовића, премијера, да одржи ријеч и буде уз народ Ботуна.
– Да је одржао ту ријеч, вјероватно данас не би било потписивања уговора, већ би дошло до нове локације. Наши даљи потези биће радикалнији – поручио је Ћетковић.
Да је колектор добар и да Град има најмању економску добит, никада га не би додијелио нашој мјесној заједници, поручио је Благота Стојановић.
Мјештанин Ботуна Борис Ћетковић поручује градоначелнику да не креће на Ботун.
– Ако може да се брани мачка, пас, жаба на јазеро, ко је Иван Вуковић да дође и исели Ботун. Поручујем му да ће за ово одговарати– навео је Ћетковић.
Мјештанин Јагош Бећировић наводи да не одустају од намјере да спријече градњу колектора у Ботуну.
– Ово је терор што се ради над нама. Не можемо ми имати ништа мање права од становника Валданоса или мјештана Котора и Даниловграда. Не одустајемо и даље од народних стража – поручио је Бећировић.