
Kako sada izgleda, suvišno je govoriti. Sva je ispisana neprimjerenim grafitima, iz nje voda ne curi već duže vrijeme. Sa jedne strane slavina postoji, ali ne radi, dok je sa druge strane uopšte nema. Oko nje ima smeća, tako da ni trg nije na zavidnom nivou, a polomljene su i korpe za otpad.
Magdalena Radunović, konzervator u Muzejima i galerijama, kazala je da se Milinkova česma često uništava.
– Milinko je tu česmu poklonio Glavnom gradu i to što su uradili nesavjesni pojedinci je stvarno žalostno. Treba je očistiti i popraviti. Iako ona nije spomen-obilježje česma je skulptura u javnom prostoru i poklon. Taj čovjek je poklonio i svoju kuću, koja je sada biblioteka. Što prije bi trebalo očistiti česmu - kaže Radunović.
Ona je istakla da je na meti vandala često i Njegošev spomenik.
– Sa Njegoševog spomenika, čini mi se, dva puta godišnje čistimo grafite. Nažalost, grafiti na spomenicima su baš česta pojava. Smatram da treba da se uvedu strože kazne i neki video-nadzor barem na nekim značajnim spomenicima i tako da se otkrije ko šta radi. Mada novčane kazne bi koliko toliko pomogle - smatra Radunović.
Građani su razočarani odnosom pojedinaca, ali i nadležnih prema objektu i traže hitnu reakciju. Oni smatraju da je ovo dokaz da se ne cijeni ono što je Milinko Stojanović uradio za grad.
Sead Haverić istakao je da je Milinkova česma nekoliko puta čišćena, ali da je ponovo na meti vandala.
– Treba je svakako ponovo očistiti, ali i možda obezbijediti neku službu koja bi čuvala kompletan park. U ovaj park ljudi izvode i pse i ne obaziru se na one koji su došli da odmore ili djecu koja se igraju. Recimo, park u Beogradu ima stazu po kojoj se mogu šetati psi i ako to prekršite nadležni vas odmah kazne. To treba uvesti i kod nas. Ovdje ima hiljadu problema. Mi nemamo elementarnu kulturu kao narod. Tako da Milinkova česma samo jedan mali dilić slagalice naše kolektivne nekulture – rekao je Haverić.