Proglasivši je 1976. godine u Indiji kao najoriginalniju pjevačicu, Esma je zauzela mjesto među 50 najboljih vokala na svijetu, piše Telegraf.
Pored muzike, njen humanitarni rad bio je ključan dio njenog identiteta, dva puta je nominovana za Nobelovu nagradu za pomoć djeci sa posebnim potrebama i starijima.
No, ono što je njoj zaista bilo najvažnije, bilo je majčinstvo – usvojila je i ponosila se svojim 47-oro djece, koje je zajedno sa suprugom Stevom Teodosievskim odgajala s ljubavlju.
Ipak, kada se ekipa Telegrafa zaputila u Skoplje, da posjeti kuću koja je nekada bila dom ove nacionalne ikone, zatekli su potpunu pustoš.
U ušuškanom dijelu Skoplja, kuća Esme Redžepove stajala je sama, okružena korovom, kao svjedok nečega što je nekada bilo puno života.
Unutrašnjost je bila jezivo tiha, a osjećaj tugovanja bio je neizbježan. Kuća je obijena, a iz nje je odnijeto gotovo sve.
Polomljeni prozori, razbacani papiri, krst pokojnog muža Steve i slike koje su pričale o njihovom zajedničkom životu, ostavljene su da propadaju.
Nekadašnja zvijezda sanjala je da će njen dom postati objekat širokih namjena u kojem bi se obavljale različite humanitarne aktivnosti, kao i svojevrsni kulturni centar u kome bi se okupljali mladi i talentovani ljudi.
Esma Redžepova ostavljena je da bude zaboravljena, a njena ostavština da se polako gasi u opustošenom ambijentu.
Njene haljine preostale u ormarima, svjedoče o nekadašnjem glamuru, dok su tišina i zapuštenost otele svaki trag njene velikosti.