
Podaci ukazuju da u ovom živopisnom mjestu, tokom čitave godine živi oko 70 žitelja, iako ih je nekada bilo nekoliko puta više. Nastavu u osnovnoj školi trenutno pohađa svega dvadesetak đaka, dok je osamdesetih godina prošlog vijeka ova ustanova brojala 180 učenika. Nekada je samo u državnom šumskom preduzeću u Barama Kraljskim radilo preko 70 mještana, da bi danas u ovoj oblasti bilo angažovano svega nekoliko lugara iz ovog mjesta. Negativnu sliku Bara Kraljskih upotpunjuje i oronula zgrada u kojoj je bila smještena biblioteka sa oko 7.000 knjiga.
Tu je i zapušteni objekat u kom su radile prodavnice i otkupna stanica, kao i ruinirani Dom kulture gdje su se nalazili i školska radionica i stanovi za prosvjetne radnike. Zapuštena i obrasla šibljem je i zgrada ambulante u koju, za razliku od minulih vremena, samo jednom sedmično dolaze medicinski radnici. Zub vremena načeo je i spomenik znamenitom naučniku dr Jagošu Vešoviću, čije ime nosi osnovna škola u ovom mjestu.
– Svako ko prođe kroz ovo mjesto lako može primijetiti da su obećanja da će se vremenom Bare Kraljske pretvoriti u pravu turističku oazu i pogodno mjesto za život ostala samo mrtvo slovo na papiru. Zahvaljujući nebrizi društva u cjelini i maćehinskom odnosu prema sjeveru Crne Gore, Bare Kraljske su doživjele sveukupnu razvojnu stagnaciju, odajući sliku zaboravljenog mjesta – navode mještani.
Podsjećaju da su nekad Bare Kraljske odavale sliku jednog urbanog mjesnog centra.
– Ovdje je bilo mnoštvo mještana, radnika i brojnih putnika i posjetilaca. Nekada je na ovom području bilo preko 20 registrovanih autoprevoznika. Dovoljno je reći da smo imali najljepšu seosku biblioteku u ondašnjoj Crnoj Gori i shvatiti kako se ovdje živjelo. Međutim, od kako su ti objekti prešli u vlasništvo države, oni su prepušteni konstantnom propadanju i danas liče na prave ruine – ističu mještani.