Група страствених риболоваца, заљубљеника у Лим, тражи помоћ надлежних државних органа како би, како кажу, коначно заштитили ријеку од загађења. Они су се јуче обратили и челницима Спортско-риболовног друштва "Сињавац" тражећи помоћ. Истичу да бијела пјена већ неколико дана прекрива површину Лима, па они упозоравају да је угрожен ионако десетковани рибљи фонд.
– Ово је више него страшно. Таман кад помислимо да се неће више појављивати бијела отровна пјена на површини Лима, она се појави. И то баш у дане викенда, кад ми заљубљеници у риболов идемо на ову некада перлијепу ријеку. Кад смо дошли имали смо шта да видимо. Дочекала нас је бијела пјена, а несносан смрад се ширио на све стране. Нијесмо ни помислили да пецамо рибу, јер знамо да је у оваквој води нема. Зато смо алармирали челнике "Сињавца" – кажу бјелопољски риболовци.
Они траже да се хитно предузму адекватне мјере и да Општина и држава заштите Лим.
Исмет Ика Софтић, предсједник СРД "Сињавац", заједно са колегама из Управног одбора, обишао је неколико локација низводно од града и, како каже, утврдио поражавајуће стање.
– Ово више није нормално. Таман кад смо се понадали да је тровање заустављено и да ће коначно почети да се обнавља рибљи фонд, ево нове муке. Ова пјена нам ствара огромну главобољу. Траже риболовци да их заштитимо, а ми нијесмо у стању да својим активностима нешто урадимо. Нема адекватне помоћи инспекцијских служби – каже Софтић.
Рибочувар Мехмед Меша Хасаовић прича да је јуче у рано недјељно јутро, у свануће, обишао Лим, од Недакуса низводно према Добракову и затекао поражавајуће стање.
– Испод погона фабрике меса, неколико кланица и месара, фарми кокошака, пјена слободно плута површином воде. Уз то шири се несносан смрад – истиче Хасановић, додајући да је све снимио и доставио предсједнику СРД "Сињавац".
Софтић додаје да је о свему обавијештен државни секретар за воде и екологију, као и општински инспектори, али да је све остало по старом. Нада се да ће доћи данас и покушати да нађу неко рјешење.
– Стање је специфично јер се пјена појављује низводно од мјеста на којем сумњамо да се испушта све и свашта.То је ових љетњих дана посебно ружно и забрињавајуће, јер је водостај Лима веома мали. И кад ове хемикалије које се испуштају крену низводно и наиђу на иоле веће брзаке, изгледа да се све претвара у бијелу пјену – наглашава Софтић, додајући да рибе, кад се појави пјена, у Лиму уопште нема и да се највјероватније бјежећи од хемикалија негдје сакрила или отишла даље низводно.