Бјелопољски ватрогасци су протеклих мјесец имали пуне руке посла. Горели су шума и ниско растиње на више локација у општини, а према ријечима Милоње Ракоњца, руководиоца Службе заштите и спасавања, током марта угасили су 113 пожара.
– Захваљујући киши сада можемо коначно да предахнемо. Последњих 15 дана марта имали смо заиста исцрпан рад са пожарима, јер је у том периоду само шумских пожара било око 90. Укупан број интервенција током марта био је 113. Успјели смо да од ватре одбранимо све објекте и материјална добра, и што је најважније, није страдао ниједан људски живот. Међутим, не можемо ми стићи да угасимо колико грађани могу запалити, али боримо се колико можемо и колико смо у могућности. Дневно смо имали од пет до десет интервенција, па у таквим ситуацијама нијесмо у могућности да свима притекнемо у помоћ, већ одређујемо приоритете. Зато апелујемо на грађане да се суздрже од паљења ватре на отвореном простору, јер се брзо шири па неријетко угрози и стамбене објекте – истиче Ракоњац додајући да је у скоро свим случајевима узрок пожара био човјек и његово неодговорно понашање у природи.
Ракоњац каже да се слична ситуација понавља сваке године почетком прољећа када се Служба за заштиту и спасавање суочава са великим бројем пожара на читавом подручју општине.
– Ово је период када људи чисте ливаде, спаљују суву вегетацију, коров, ниско растиње и често не успијевају да контролишу ватру, која се, потпомогнута вјетром, брзо прошири, захвати велику површину а неријетко угрози и стамбене објекте. Протеклих дана били смо свједоци да се понавља иста прича – наглашава Ракоњац и додаје да је Управи полиције пријављено 36 безбједносних догађаја који се односе на пожаре, али до сада нису идентификовани учиниоци тих догађаја.
– Још једном апелујемо на грађане да се уздрже од паљења ватре на отвореном. Неодговорни починиоци биће пријављени Министарству унутрашњих послова и Комуналној полицији, и против истих биће поднијете кривичне и прекршајне пријаве – саопштио је Ракоњац.