Podjela pomoći u CKK-u / -Biljana Marković
22/08/2022 u 06:30 h
Biljana MarkovićBiljana Marković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Crveni krst Kotor: Na spisku za pomoć oko 120 ugroženih porodica

Trenutno aktivnu pomoć pružamo za 15-ak porodica iz Ukrajine. Uglavnom je to pomoć u odjeći i obući, hemijskim sredstvima, školskom priboru za djecu koja nastavu prate onlajn, kazala je Anet Marović

Opštinska organizacija Crvenog krsta Kotor (CKK) je na području opštine evidentirala oko 120 socijalno ugroženih porodica, dok je od početka pandemije virusa korona licima u stanju socijalne potrebe podijelila ukupno 4.850 paketa pomoći sa prehrambenim i higijenskim artiklima.

– Što se tiče distribucije hrane i higijene, imali smo naše ranije spiskove na kojima je bilo 120 socijalno ugroženih porodica. Imamo dobre odnose sa lokalnom upravom, socijalnom službom i mjesnim zajednicama koji imaju najbolji uvid u stanje socijalne potrebe svojih mještana. Površina opštine je velika, tako da je teško odrediti tačan broj socijalno ugroženih lica, posebno u doba pandemije kada su ljudi ostajali bez posla s obzirom na ekonomsku krizu svuda u svijetu. Ipak, mi stižemo i do najudaljenijih ruralnih područja, izjavila je za "Dan" sekretarka CKK-a Anet Marović.

Dodaje da se podjela pomoći vrši u prostorijama Crvenog krsta u Škaljarima, a onima koji nisu u mogućnosti da dođu lično upućuju je posredstvom volontera (telefon za sve kojima je pomoć potrebna 032-325-483).

Kada je riječ o licima izbjeglim iz Ukrajine nakon ratnih dešavanja u toj zemlji, Marović navodi da se Crvenom krstu za pomoć do sada obratilo 30-ak porodica.

– Od kada je počeo rat u Ukrajini spremno dočekujemo one kojima je pomoć potrebna. Javilo nam se 30-ak porodica za neku vrstu pomoći, ali se taj broj iz dana u dan mijenja. U početku ih je bilo više, a kako je vrijeme odmicalo dio njih otišao je u druge zemlje. Trenutno aktivnu pomoć pružamo za 15-ak porodica iz Ukrajine. Uglavnom je to pomoć u odjeći i obući, hemijskim sredstvima, školskom priboru za djecu koja nastavu prate onlajn. Pružamo im informacije u vezi sa registracijom u gradovima u kojima su smješteni i u vezi sa zdravstvenom zaštitom, ističe Marović.

Za ovu godinu planiran prihod od 33.665 eura

Crveni krst Kotor planira da u ovoj godini prihoduje 33.665 eura, najviše od subvencija – 13.000 eura, od Opštine Kotor za program gerontodomaćica 8.465 eura, od zakupa poslovnog prostora 7.200 i od dotacija 5.000 eura.

U strukturi rashoda, projektovanih na 30.646 eura, dominiraju troškovi za lične dohotke (sekretar profesionalno zaposlen, pomoćni radnik po ugovoru o djelu) u iznosu od 15.900 eura.

Za bruto lične dohotke za tri gerontodomaćice utrošiće 8.465, za gorivo, vodu, telefon, struju, kancelarijski materijal, održavanje, materijalne troškove, sertifikat, registraciju, pražnjenje kontejnera 4.891 euro, a za usluge računovodstva i proviziju 1.390 eura.

CKK je u 2021. potrošio ukupno 44.329 eura, što je 2.484 eura više nego što je prihodovao, u iznosu od 41.845 eura. U CKK-u ovu razliku pojašnjavaju time da su godinu započeli sa 3.520 eura na žiro računu.

Ukrajinci traže i pomoć u zapošljavanju, savjetodavnu, psiho-socijalnu ili humanitarnu pomoć. Marović ističe da opštinske organizacije CK-a svakodnevno pomažu izbjeglicama u ostvarivanju njihovih prava u Crnoj Gori u saradnji sa nadležnim institucijama.

– U pitanju su zdravstvena, pravna i pitanja koja uključuju privremenu zaštitu, gdje imamo pomoć Građanske alijanse koja nam ustupa svoje pravnike koji su svakog četvrtka, od 12.30 do 14.30 časova u našim prostorijama na raspolaganju za sva pitanja, naglašava ona.

Kotorski CK ima 20-ak članova, volontera, pri čemu je situacija tokom pandemije bila drugačija jer su se morali prilagoditi novonastalim okolnostima, te su uzimani u obzir samo stariji od 18 godina. U normalnim uslovima, u volonterizam organizacije uključeno je najviše djece.

Osvrćući se na najznačajnije aktivnosti i projekte realizovane tokom 2021. godine, Marović, između ostalog, navodi podjelu humanitarne pomoći starijim licima, ali i osobama u izolaciji, RE populaciji, OSI, te nabavku hrane i ljekova, psiho-socijalnu podršku i drugo. Dijelili su zaštitne maske i sredstva, organizovali seminare onlajn.

– Imamo odličnu saradnju sa Crvenim krstom Crne Gore od kojeg dobijamo stručnu i finansijsku pomoć. Sarađujemo sa organizacijama Crvenog krsta iz okruženja, Centrom za socijalni rad i Odjeljenjem bezbjednosti, kazala je Marović.

CK Kotor je inače lani organizovao dvije akcije dobrovoljnog davanja krvi u saradnji sa gimnazijom i Srednjom pomorskom školom, na koje se odazvalo 60-ak učenika.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
25. februar 2025 01:01