U većini škola dozvoljena upotreba mobilnih telefona na času
20/09/2021 u 06:48 h
Vera RatkovićVera Ratković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Đaci da se vrate knjigama, nastavnici da više čitaju

Najstariji penzionisani prosvjetni radnik u Rožajama, Soko Dacić (88), smatra da je nekadašnje obrazovanje u školama bilo kvalitetnije

Najstariji penzionisani prosvjetni radnik u Rožajama, osamdesetosmogodišnji Soko Dacić, koji je bio dugogodišnji direktor osnovne škole u Dacićima, ocijenio je da je velika razlika između nekadašnjeg i današnjeg obrazovanja.

image

Soko Dacić

-Ratković

– Na prvom mjestu, nastavnik je u moje vrijeme imao ogromno poštovanje. Takođe, i djeca su poštovala vaspitače pa je, zbog tog uvažavanja, bilo nemoguće da se sretnu đaci i nastavnici na mjestima gdje se kretao prosvjetni radnik. Danas je sve drugačije pa što je obrazovanje modernije, nepoštovanje je sve izraženije – ocijenio je Dacić u razgovoru za RTV Rožaje.

”Danas su djeca više posvećena mobilnim telefonima negoli knjigama. Ne shvataju da bez čitanja knjiga nema znanja ni obrazovanja, kazao je Dacić

Dacić smatra da će vrijeme pokazati svu pošast manjka znanja i obrazovanja poslednjih generacija.

– Danas su djeca više posvećena mobilnim telefonima negoli knjigama. Ne shvataju da bez čitanja knjiga nema znanja ni obrazovanja. Dodatnu štetu obrazovanju nanosi aktuelna pandemija usled čega se nastava izvodi putem platformi, ali moje je mišljenje da bez žive riječi nastavnika i bez njegove pojave nema učenja. Za mene je neshvatljivo da djeca odrastaju s telefonima, bez knjige... Čudim se roditeljima koji kupuju skupe telefone svojoj djeci i na taj način ih podstiču da ne budu privrženi knjizi. Siguran sam da će ta djeca biti nepotpuno obrazovana i neće imati adekvatno znanje – smatra on.

Zogovićev gest koji Albanci nikad neće zaboraviti

Govoreći o istorijatu osnovne škole u Dacićima, u kojoj se nastava odvija na albanskom jeziku od 1968. godine, Dacić je istakao da su ženska djeca počela da se školuju tek početkom sedamdesetih godina prošlog vijeka. Napomenuo je da je ta škola iznjedrila brojne uspješne intelektualce. Dacić je podsjetio na gest akademika prof. dr Branka Zogovića, koji je svojevremeno dobio najviše opštinsko priznanje rožajskog parlamenta, a novčani dio poklonio je upravo školi u Dacićima.

– Kada je primio nagradu, Zogović je pitao ima li neko od Albanaca u sali. Ja sam ustao i veoma se iznenadio njegovim gestom čudeći se otkud on zna za Daciće. Uspio sam da se zahvalim tom velikom čovjeku, a od te nagrade kupili smo školske lektire za naše učenike. To dobročinstvo je imalo toliki odjek među nama Albancima da ga nikada ne možemo zaboraviti – podsjeća Dacić, koji je odgajio dvanaestoro djece od kojih su većina visokoobrazovani.

Ističe da su nekadašnji gimnazijalci bili opšteobrazovani.

– Gro današnjih gimnazijalaca završi školu sa samo jednom sveskom, a mi smo nekada nosili tovare knjiga u školu. Profesor Stevo Radonjić, koji mi je predavao u realnoj gimnaziji u Peći, bio je izuzetno načitan čovjek i kada bi on govorio učenici su se pretvarali u uvo. Danas takvih predavača skoro da i nema. Kada bih bio u mogućnosti, ja bih oživio te učitelje koji bi ponovo sastavili bukvar za djecu koja bi učila po onom starom sistemu, jer bi to bilo mnogo bolje za njih... Velika, velika je razlika između ondašnjeg obrazovanja i ovog sadašnjeg. Poručio bih današnjim profesorima i nastavnicima, čast izuzecima, da malo više čitaju i poštuju svoje radno vrijeme kako ih djeca ne bi čekala na času. Danas nema dovoljno discipline, nastavnici na časove dolaze nepripremljeni pa ne mogu ni da zainteresuju učenike za nauku – smatra Dacić, naglašavajući da su djeca nekada bila mnogo zdravija i da skoro nije bilo đaka kojima su bili potrebni posebni uslovi za učenje.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
28. mart 2025 19:42