
Sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine nema informaciju o broju izgrađenih objekata u prošloj godini na teritoriji opštine, budući da se prijava gradnje podnosi nadležnom inspekcijskom organu, piše u Izvještaju o stanju uređenja prostora Opštine Danilovgrad za prošlu godinu. O ovom izvještaju izjasniće se odbornici na sjednici 21. marta.
U sastavljanju ovog dokumenta učestvovalo je više sekretarijata, službi i lokalnih preduzeća. Izvještaj obuhvata analizu primjene planskih dokumenata, ocjenu efikasnosti sprovedenih mjera, procjenu zaštite prostora, informacije o izgrađenim objektima, procjenu potreba korisnika prostora... U čitavom izvještaju barata se podacima Monstata starim deset i više godina, dakle ne sa najnovijeg popisa.
Prema podacima Sekretarijata za urbanizam, tokom prošle godine izdato je 20 rješenja o legalizaciji, 9 rješenja o obustavljanju tog postupka i 31 rješenje o odbijanju zahtjeva u postupku legalizacije. Donijeta su i dva rješenja o postavljanju pomoćnih objekata, a četiri o promjeni namjene prostora. Sekretarijat je donio 119 opštih UT uslova, 24 UT uslova za pomoćene objekte i 60 UT uslova za privremene objekte. Samo tri rješenja su napisana o utvrđivanju naknade za urbanu sanaciju i 11 za komunalno opremanje građevinskog zemljišta. U materijalu pripremljenom za skupštinu navodi se da je Sekretarijat za urbanizam sačinio spisak vlasnika bespravno izgrađenih objekata, ali nema broja niti detaljnih podataka u vezi sa ovim problemom.
Za unapređenje politike uređenja prostora Sekretarijat za urbanizam predlaže 11 mjera. Neophodno je sprovesti sanacione mjere na predjelima zahvaćenim požarima, ali i sprovoditi mjere smanjenja mogućnosti pojave požara. To će činiti izbjegavanjem sađenja lako zapaljivih sadnica drveća, identifikacijom potecionalnih izazivača požara... Druga mjera je zaštita šuma i izrada planova pošumljavanja goleti. Kao treću mjeru predlažu očuvanje poljoprivrednog zemljišta. Četvrta mjera je sprovođenje preporuka iz Prostorno- urbanističkog plana, kao plana najvećeg reda. Tu konstatuju da PUP nije dovoljan da se obezbijedi uređenje grada do željenog nivoa. Neophodno je, naime, odgovarajuća zemljišna politika kako bi se omogućilo profesionalno planiranje i sprovođenje planova.
– U uslovima poštovanja privatne svojine u zamjenu za nekadašnju društvenu potrebno je obezbijediti realne izvore finansiranja, odnosno obeštećenja vlasnika. Potpuno komunalno opremanje grada i uređenja javnih površina i sadržaja mora biti obezbijeđeno odgovarajućom zemljišnom politikom i upravljanjem u skladu sa planskom dokumentacijom – navodi se u mjerama urbanista.
Kao šestu mjeru prepoznaju edukaciju građana, naročito omladine kako da aktivno učestvuju u donošenju odluka u svojoj zajednici i tako utiču da životnu sredinu i prostor učine boljima, zdravijim i kvalitetnijim. Raditi na kontinuiranoj saradnji između organa lokalne samouprave i mjesnih zajednica je sedma mjera, a osma je primjena zakonskih odredbi koje se odnose na uređivanje građevinskog zemljišta. Sekretarijat prepoznaje kao devetu mjeru uvođenje olakšica koje će stimulisati vlasnike zemljišta da investiraju u izgradnju objekata. Deseta mjera je sprovođenje zakona o legalizaciji i poslednja je redovo ažuriranje podataka na sajtu Opštine u cilju transparentosti u oblasti uređenja prostora i izgradnje objekata.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar