
Na području bjelopoljske opštine još uvijek se saniraju oštećenja i otklanjaju posledice nevremena koje je sredinom januara zahvatilo čitavu Crnu Goru. Na nekim područjima opštine angažovana je opštinska mehanizacija koaj uglavnom radi na produbljivanju rječnih korita, nasipanju i sanaciji putne infrastrukture, uklanjanju munja i blata sa poljoprivrdnog zemljišta. Kako je kazao je Marko Maslovarić, sekretar Opštinskog kriznog tima za zaštitu i spasavanje, sanacione mjere su u toku, a Komisija za procjenu štete od elementarnih nepogoda je svakodnevno na terenu.
– Svi kojima su poplave pričinile štetu na šalteru Građanskog biroa mogu popuniti upitnik i predati zahtjev, a komisija će blagovrememeno izaći na teren, utvrditi obim štete i o tome sačiniti izvještaj koji će u narednih mjesec dana dostaviti predsjedniku Opštine i Vladi Crne Gore - kaže Maslovarić.
Ipak, da sve nije ni blizu idealnog govore muke mještana sela Dobrinje, sa obronaka oplanine Lise, koji su i dalje praktično odsječeni od civilizacije. Oni do mjesnog centra Kanje i dalje prema gradu ne mogu da dođu jer im je vodena bujica uništila put.
– Muka nas je velika snašla. Put je oštećen i njime se praktično ne može saobraćati. Ne samo što je voda odnijela dio asfalta, nego je ušla ispod puta i potkopala ga. Oštećenje je u dužini od 30-ak metara. Mi smo se organizovali, nabacali zemlju i granje da se tuda ne prolazi, ali opasnost postoji jere je ispod puta strmina i provalija duboka skoro 300 metara- kaže mještanin Dobrinje Brane Gačević.
Dodaje da se dio mještana iz gornjeg dijela sela organizovao i prokrčio zapušteni šumski put koji je 90-ih godina prošlog vijeka korišćen za izvlačenje šumske građe.
– Znali smo da nam niko neće pomoći pa smo nas pet-šest samoorganizovali da koliko - toliko saniramo alternativni šumski put koji je dalji oko dva kilometra i njime mogu prolaziti samo terenska auta. Prokrčili smo ga da možemo otići do grada za životne namirnice i lijekove ili pacijenta odnijeti do ljekara.Za one iz donjeg dijela sela problem je ostao. A ima tu đaka, starih i bolesnih.Problema će biti ako nekom bude potrebna ljekarska pomoć ili ako dođe do smrtnog slučaja. Kako će sve ovo završiti nijesmo pametni jer niko neće da pomogne-kaže Gačević.
Sekretar Sekretarijata za stambeno-komunalne poslove i saobraćaj Duško Ružić kaže da će sve uraditi kada to vremenske prilike dozvole.
– Moraćemo da sačekamo da se stvore uslovi za intervenciju, jer je taj dio još uvijek močvaran, pa može doći do još većeg odrona i pokretanja klizišta. Moramo sačekati da vrijeme stabilizuje, pa tek onda da djelujemo – kaže Ružić.
Коментари (1)
Оставите свој коментар