Olivera Doklestić / Ksenija Matović
11/01/2024 u 06:46 h
Ksenija MatovićKsenija Matović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Doklestić: Dovođenje vode iz Trebinja u zagorska sela tehnički neodrživo

Za svaki m3 potrošene vode u zoni Kruševice – Kameno, koji prevazilazi svaku ekonomski opravdanu kalkulaciju, ostali građani, pa i oni koji su na samoj obali i u gradu, plaćali bi povećanu cijenu vode, kaže Olivera Doklestić

Inženjerski tim pri Ekološkom društvu Boka kotorska reagovao je na nedavnu najavu Bora Lučića, direktora preduzeća Vodovod i kanalizacija DOO, o projektu dovođenja vode u zagorska sela i dopunu sistema regionalnog vodovoda vodom iz Trebinja, preko Zubaca i Graba, do Herceg Novog, naglašavajući da projekat nije zasnovan na inženjerski postavljenoj osnovi, već političkom razmišljanju. Na osnovu Lučićeve najave, izveli su i kalkulaciju izvodljivosti, ali i opravdanosti projekta.

– Vodozahvat bi bio vjerovatno iz vještačke akumulacije, kompenzacionog bazena "Gorica", gdje je radni nivo na 295 mnm, a minimalni 7 metara niže (na 288 mnm), dok je sadašanji zahvat za hidrotehnički tunel ka HE "Plat" iz Bilećkog jezera na koti 400,65 mnm. Za novi cjevovod preko Zubaca i Graba (prevoj na 970 mnm) potrebno je "progurati" količinu od 500 l/s, da bi cijela investicija imala smisla, te da bi se iz tog cjevovoda voda prebacila za sistem Herceg Novog, i dalje za Regionalni vodovod. Za takvu količinu vode cjevovod bi trebao da bude čelični prečnika minimalno 700 mm (poput ovoga kroz Konavle). Najlakše je da cjevovod bude vođen uz izgrađeni magistralni put Trebinje – Herceg Novi, gdje je već položena vodovodna cijev, tokom građenja puta, ali ona je nedovoljnog prečnika i ne može da obezbijedi potrebne količine vode. Novi cjevovod bi morao da savlada minimalno 4 visinske zone, da bi se pumpanjem voda dopremila do Kruševica – ocijenila je inženjerka Olivera Doklestić, predsjednica Društva.

Dopremanje samo do Kruševica koštalo bi 40 miliona

Kako je u pitanju dotok sirove vode na Kruševicama bi trebalo izgraditi postrojenje za filtraciju vode kapaciteta od 500 l/s, poput postojeće stanice u Mojdežu. Vrijednost takvog objekta je minimalno četiri miliona eura, pa bi dopremanje vode samo do Kruševica zahtijevalo investiciju od 40 miliona eura, kaže Doklestić. Ističe da ovdje još nije kraj problematici, jer je pitanje šta s cjevovodom i cijelim podsistemom tokom zimskog perioda, kada Novom ni susjednim opštinama nisu potrebne eksterne količine vode, jer imaju svoja izdašna izvorišta.

– Značilo bi, da bi za 200 ljudi nije potrebno više od 10 do 20 l/s na dan, što je i tako previše u zdravom sistemu. Pitanje je koliki bi bili funkcionalni troškovi, najviše električne energije? Da li bi to značilo "konja pojela trava" – pita Doklestić.

Dalje navodi da ekonomska kalkulacija podrazumijeva troškove izgradnje, troškove eksploatacije, troškove amortizacije. Ukazuje i na to da troškovi izgradnje, kao kreditna sredstva, postaju dio cijene usluga snabdijevanja.

– Drugim riječima, značilo bi da za svaki metar kubni potrošene vode u zoni Kruševice – Kameno, koji prevazilazi svaku ekonomski opravdanu kalkulaciju, ostali građani, pa i oni koji su na samoj obali i u gradu, plaćali bi povećanu cijenu vode. U ovom dijelu naše opštine sada živi manje od 200 ljudi. Ukupna instalisna snaga pumpi bi bila oko 5,4 MW, što implicira potrošnjom elektične energije od oko 3.900 MWh. Mjesečni trošak za struju bi bio oko 390.000 eura, uz pretpostavljenu jediničnu cijenu od 0,1 E/kWh. Odnosno, jedinični trošak bi iznosio oko 0,3 E/m3 ispumpane vode. Danas je cijena vode za domaćinstva u našoj opštini 0,81 E/m3, a već u 2024. treba da se smanji na 0,67 E/m3, što značajno umanjuje prihode Vodovodu – pojašnjava Doklestić.

Dovoljan dotok s Plata

Doklestić naglašava i to da iako voda stigne preko Zubaca do Kruševica i zagorskih sela, ona treba da se poveže na postojeći sistem primarne i sekundarne mreže, te ostaje pitanje šta sa cjevovodovom sa Plata. Ističe da Herceg Novi dotokom vode kroz Konavle i iz svojih lokalnih izvorišta, i u sezoni i van nje, u svim stadijumima, ima dovoljno vode, te da je samo pitanje preraspodjele i načina upravljanja sistemom, što ne može da se rješava politički.

Navodi da je za novi cjevovod u 4 visinske zone, potrebno izvesti 4 prepumpavanja, sa 5 blok pumpna postrojenja, te da bi procijenjena vrijednost svih pumpi i 4 trafostanice, iznosila oko 3 miliona eura, a nabavka cijevi prečnika DN 711 mm iznosila bi (samo do Kruševica) 12 miliona eura, računajući na 25 kilometara dužine. Naglašava da se ova vrijednost uvećava za tri puta sa građevinskim radovima.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Na žalost inženjersko mišljenje donosiocima odluka nije potrebno.Na obaveznost izrade fizibiliti studije za velike infrastrukturne projekte se zaboravilo.Važno je da dođe put,voda... do njihovog sela,a koliko to košta ,da li je opravdana...

Na žalost inženjersko mišljenje donosiocima odluka nije potrebno.Na obaveznost izrade fizibiliti studije za velike infrastrukturne projekte se zaboravilo.Važno je da dođe put,voda... do njihovog sela,a koliko to košta ,da li je opravdana investicija nije važno.Na žalost niko od donosioca ovih odluka ne snosi ličnu odgovornost nego se pokrivaju odlukama kolektivnih tjela. Svi kao da se trude da što više unište

Учитај више
Građanin
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
01. april 2025 04:31