
Inženjerski tim pri Ekološkom društvu Boka kotorska reagovao je na nedavnu najavu Bora Lučića, direktora preduzeća Vodovod i kanalizacija DOO, o projektu dovođenja vode u zagorska sela i dopunu sistema regionalnog vodovoda vodom iz Trebinja, preko Zubaca i Graba, do Herceg Novog, naglašavajući da projekat nije zasnovan na inženjerski postavljenoj osnovi, već političkom razmišljanju. Na osnovu Lučićeve najave, izveli su i kalkulaciju izvodljivosti, ali i opravdanosti projekta.
– Vodozahvat bi bio vjerovatno iz vještačke akumulacije, kompenzacionog bazena "Gorica", gdje je radni nivo na 295 mnm, a minimalni 7 metara niže (na 288 mnm), dok je sadašanji zahvat za hidrotehnički tunel ka HE "Plat" iz Bilećkog jezera na koti 400,65 mnm. Za novi cjevovod preko Zubaca i Graba (prevoj na 970 mnm) potrebno je "progurati" količinu od 500 l/s, da bi cijela investicija imala smisla, te da bi se iz tog cjevovoda voda prebacila za sistem Herceg Novog, i dalje za Regionalni vodovod. Za takvu količinu vode cjevovod bi trebao da bude čelični prečnika minimalno 700 mm (poput ovoga kroz Konavle). Najlakše je da cjevovod bude vođen uz izgrađeni magistralni put Trebinje – Herceg Novi, gdje je već položena vodovodna cijev, tokom građenja puta, ali ona je nedovoljnog prečnika i ne može da obezbijedi potrebne količine vode. Novi cjevovod bi morao da savlada minimalno 4 visinske zone, da bi se pumpanjem voda dopremila do Kruševica – ocijenila je inženjerka Olivera Doklestić, predsjednica Društva.
Dalje navodi da ekonomska kalkulacija podrazumijeva troškove izgradnje, troškove eksploatacije, troškove amortizacije. Ukazuje i na to da troškovi izgradnje, kao kreditna sredstva, postaju dio cijene usluga snabdijevanja.
– Drugim riječima, značilo bi da za svaki metar kubni potrošene vode u zoni Kruševice – Kameno, koji prevazilazi svaku ekonomski opravdanu kalkulaciju, ostali građani, pa i oni koji su na samoj obali i u gradu, plaćali bi povećanu cijenu vode. U ovom dijelu naše opštine sada živi manje od 200 ljudi. Ukupna instalisna snaga pumpi bi bila oko 5,4 MW, što implicira potrošnjom elektične energije od oko 3.900 MWh. Mjesečni trošak za struju bi bio oko 390.000 eura, uz pretpostavljenu jediničnu cijenu od 0,1 E/kWh. Odnosno, jedinični trošak bi iznosio oko 0,3 E/m3 ispumpane vode. Danas je cijena vode za domaćinstva u našoj opštini 0,81 E/m3, a već u 2024. treba da se smanji na 0,67 E/m3, što značajno umanjuje prihode Vodovodu – pojašnjava Doklestić.
Navodi da je za novi cjevovod u 4 visinske zone, potrebno izvesti 4 prepumpavanja, sa 5 blok pumpna postrojenja, te da bi procijenjena vrijednost svih pumpi i 4 trafostanice, iznosila oko 3 miliona eura, a nabavka cijevi prečnika DN 711 mm iznosila bi (samo do Kruševica) 12 miliona eura, računajući na 25 kilometara dužine. Naglašava da se ova vrijednost uvećava za tri puta sa građevinskim radovima.
Коментари (1)
Оставите свој коментар